اخبار رژیم گیاهخواری احتمال شکستگی استخوان لگن را افزایش می‌دهد شنبه 29 مرداد 1401 ساعت 18:45
نتایج مطالعه اخیر نشان می‌دهد خانم‌هایی که رژیم گیاهخواری دارند بیشتر در معرض شکستگی استخوان لگن در سال‌های آینده خواهندبود. نمایه توده بدنی پایین و کمبود بعضی ریزمغذی‌ها زمینه‌ساز مشکلات سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌‌ها می‌شود.
نتایج مطالعه اخیر حاکی از آن است که عدم‌مصرف گوشت خطر شکستگی استخوان لگن را در خانم‌ها طی سال‌های بعد افزایش می‌دهد. محققان دانشگاه لیدز در این باره اطلاعات پزشکی و تغذیه بیش از 26318 خانم 35 تا 69 ساله را بررسی کردند که 28% آنها رژیم گیاهخواری داشتند. از مجموع این خانم‌‌ها، 822 مورد شکستگی استخوان ران طی 20 سال مشخص شد که بیش از 3% نمونه است.
گرچه دلایل این زمینه خطر بالا به‌طور کامل مشخص نیست اما به‌نظر می‌رسد بعضی افراد که رژیم گیاهخواری دارند به‌اندازه کافی ریزمغذی‌های اساسی برای حفظ سلامت استخوان ها و ماهیچه ها مانند پروتئین‌ها و کلسیم را مصرف نمی‌کنند. به گفته مدیر این گروه تحقیقاتی، رژیم گیاهخواری نیز مانند دیگر انواع رژیم غذایی در افراد مختلف، متفاوت خواهدبود اما دریافت ناکافی مواد مغذی مهم باعث ضعیف‌شدن استخوان‌ها و توده‌های عضلانی می شود که این دو عامل افراد را مستعد شکستگی استخوان لگن می‌کند.
گرچه محققان رژیم گیاهخواری را ناسالم نمی‌دانند اما توصیه می شود که حتی در صورت عدم‌مصرف گوشت حتما از منابع دیگر، ریزمغذی‌های موردنیاز بدن تامین گردد. در واقع رژیم گیاهخواری خطر ابتلا به دیابت، چاقی، ناراحتی های قلبی عروقی و بعضی سرطان ها را کاهش می‌دهد و باید همواره اصول تغذیه متعادل رعایت گردد.
محققان همچنین دریافتند که میانگین نمایه توده بدنی در افرادی که رژیم گیاهخواری رعایت می‌کنند بسیار کمتر از کسانی است که به‌طور منظم گوشت می‌خورند و همچنین دریافت ویتامینD نیز کمتر است. این دو عامل زمینه ساز شکستگی استخوان لگن است که معمولا به‌دلیل زمین افتادن خانم‌های مسن اتفاق می‌افتد.
افرادی که رژیم گیاهخواری دارند باید توجه ویژه‌ای نسبت به وزن سالم داشته‌باشند و دریافت کافی پروتئین ها و دیگر ریزمغذی های مهم برای سلامت استخوان‌ها از جمله کلسیم و ویتامینD موردتوجه قرار گیرد. دریافت کافی ویتامینB12 و انجام فعالیت های ورزشی منظم به خانم‌ها برای حفظ سلامت استخوان ها کمک می‌کند و باید در مواردی که پزشک کمبود ریزمغذی‌ها را تشخیص می‌دهد، مکمل‌های غذایی مصرف گردد.
مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: BMC Medicine  تعداد بازدید : 371 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  رژیم گیاهخواری، شکستگی، استخوان، کلسیم، ویتامینD
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com