اخبار این عادات ناسالم به سلامت مردان بیشتر آسیب می‌رساند شنبه 21 آبان 1401 ساعت 17:57
بی‌تحرکی و مصرف زیاد خوراکی‌های شیرین جزء عادات ناسالم شناخته می‌شوند که براساس مطالعات، عوارض بیشتری بر سلامت مردان دارد.
امروزه سبک زندگی ناسالم و عاداتی مانند بی‌تحرکی و مصرف خوراکی‌های شیرین به‌عنوان چالش جدی سلامت بشر در جوامع مختلف محسوب می شود. دراین زمینه مطالعات مختلفی راجع به عوارض این عادات بر سلامتی انجام شده‌است که در یکی از آنها، محققان دانشگاه میزوری آمریکا دریافتند که جنسیت در این زمینه تاثیر دارد و عوارض سبک زندگی ناسالم بر مردان تاثیر بیشتری خواهدداشت.
مشاهده مقاومت به انسولین در مردان و زنان
این مطالعه روی 36 مرد و زن جوان و سالم انجام شد. از این افراد خواسته شد تا طی ده روز سطح فعلیت بدنی را کاهش داده و مقدار بیشتری شکر مصرف کنند. به‌عبارت دقیق‌تر، پیاده‌روی روزانه پنج تا ده هزار قدم کمتر شد و مصرف نوشابه تا شش لیوان در روز افزایش یافت.
پیش از این ثابت شده بود که مقاومت به انسولین و بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی در زنان طی سنین پیش از یائسگی بسیار کمتر از مردان است اما هدف از این مطالعه بررسی واکنش مردان و زنان به فعالیت جسمانی ناکافی و مصرف زیاد شکر در دوره کوتاه است. مقاومت به انسولین یکی از عوامل زمینه‌ساز دیابت نوع 2 و چاقی است که در بروز ناراحتی‌های قلبی‌عروقی نیز نقش دارد.
تاثیرات مختلف در زنان و مردان
نتایج این مطالعه نشان داد که بی‌تحرکی و افزایش دریافت شکر صرفا منجر به کاهش خونرسانی در عروق پاهای مردان شد. در مورد مردان، این تغییرات در عادات زندگی در کاهش سطح آدروفین تاثیر دارد. آدروفین نوعی پروتئین است که حساسیت به انسولین را تنظیم می‌کند و یکی از نشانگرهای بیولوژیک بیماری‌های قلبی عروقی است. این نتایج حاکی از آن است که تفاوت جنسیتی در پیشرفت مقاومت به انسولین ناشی از سبک زندگی ناسالم تاثیر دارد.
این نخستین مطالعه در مورد تفاوت‌های جنسیتی در بروز مقاومت انسولین است و به گفته محققان نیاز به بررسی‌های بیشتر در مورد تغییرات متابولیکی و شناخت بهتر نقش جنسیت در این زمینه خواهدبود.
مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: Revue Endocrinology  تعداد بازدید : 137 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  بی‌تحرکی، شکر، دیابت، انسولین
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com