اخبار اعلام فهرست نهایی کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف در سال 1401 یکشنبه 26 تیر 1401 ساعت 20:57
وزرات بهداشت، درمان آموزش پزشکی فهرست نهایی کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف را به جهت منع تبلیغات و اخذ عوارض و مالیات در سال 1401 را اعلام نمود.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای اجرای ماده 48 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(2) و بند ج ماده 7 قانون احکام دایمی برنامه ­های توسعه کشور، فهرست کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف در سال 1401 را ابلاغ کرد.
بر طبق ماده 7  قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور، هرگونه تبلیغات خدمات و کالاهای آسیب رسان به سلامت، موضوع ماده 48 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بر اساس تشخیص و اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران از سوی همه رسانه ها ممنوع است.
همچنین طبق ماده الحاقی48، هرگونه تولید و واردات و عرضه کالاها و خدمات آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف، مشمول عوارض خاص تحت عنوان عوارض سلامت می باشد.
براساس بند پ ماده 26 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400، نوشابه‌ های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب‌ رسان به سلامت تولید داخل مشمول مالیات و عوارض با نرخ شانزده‌ درصد (16%) و واردات آنها مشمول مالیات و عوارض با نرخ سی‌ و‌ شش‌ درصد (36%) می‌ باشند. فهرست کالاهای موضوع این بند و واحدهای تولیدکننده آنها حداکثر دو ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حداکثر یک‌ ماه بعد از آن توسط کارگروهی مرکب از نمایندگان تام‌ الاختیار وزارتخانه مزبور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی تصویب می‌ شود. تغییرات فهرست موردنظر تا انتهای دی‌ ماه هر سال (برای اجراء در سال بعد) به ترتیب فوق تصویب و توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجراء اعلام می‌ گردد. در صورت عدم تصویب فهرست مزبور در مهلت مقرر، فهرست پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از تأیید شورای‌ عالی سلامت و امنیت غذایی، ملاک عمل است.
فهرست مذکور طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده مذکور، به تایید نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی رسید و جهت اجرا به وزرای محترم این وزارتخانه ها ابلاغ شد.
برای دریافتفهرست نهایی کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت به جهت منع تبلیغات و داروهای با احتمال سوء مصرف در سال 1401 اینجا کلیک کنید.
منبع: دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی  تعداد بازدید : 612 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com