اخبار گردو تاثیر عالی بر عملکرد فلور روده‌ای دارد سه شنبه 28 تیر 1401 ساعت 9:28
مطالعات بسیاری نشان‌دهنده تاثیرات مثبت گردو بر سلامتی به‌خصوص کاهش خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی و سرطان کولون است که براساس پژوهش جدید مکانیسم اساسی می‌تواند ناشی از تاثیر گردو بر فلور روده ای باشد.
گردو همانند میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات حاوی فیبرهای غذایی است که منبع اصلی تغذیه فلور روده‌ای؛ باکتری های مفید روده هستند. فیبرها به باکتری‌ها برای تجزیه ترکیبات پیچیده کمک می‌کنند تا ریزمغذی های لازم برای رشد و تکثیر آنها فراهم ‌شود. همچنین فیبرها بر تنوع باکتری‌های روده نیز تاثیر می‌گذارند که نقش مثبتی بر سلامتی دارد.
محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو به‌تازگی تاثیر مصرف گردو بر فلور روده‌ای و اسیدهای صفراوی ثانویه را در بزرگسالان تایید کردند. اسیدهای صفراوی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند؛ اسیدهای صفراوی اولیه توسط کبد سنتز می‌شوند اما اسیدهای صفراوی ثانویه ناشی از اقدامات باکتریایی در روده بزرگ هستند. محققان در این زمینه مطالعه ای روی گروهی از مردان و زنان سالم انجام دادند و از آنها خواستند رژیم ایزوکالری (رژیم متناسب با کالری موردنیاز بدن) را دنبال کنند و روزانه 42 گردو مصرف کنند یا اصلا گردو نخورند. محققان نمونه خون و مدفوع شرکت‌کنندگان را قبل و بعد از رژیم غذایی بررسی کردند تا فلور روده‌ای، اسیدهای صفراوی و نشانگرهای سلامتی مانند سطح کلسترول مضر بدن مشخص شود.
نتایج حاکی از آن بود سطح سه نوع باکتری روده ای در افرادی که گردو مصرف کرده‌بودند، بیشتر بود. این باکتری‌ها توانایی تولید بوتیرات را دارد که ماده اساسی برای عملکرد روده است. این پژوهش همچنین نشان داد که اسیدهای صفراوی ثانویه طی دوره‌ای که شرکت‌کنندگان گردو مصرف کرده‌بودند در مقایسه با دوره کنترل کاهش داشت. مطالعات پیشین نیز حاکی از آن بود که سطح این اسیدها در افراد مبتلا به سرطان کولون بالا بود. اسیدهای صفراوی ثانویه ممکن است تاثیر مخرب بر سلول‌های گوارشی روده داشته‌باشند و کاهش آنها در روده می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. پس از مدتی مصرف گردو، سطح کلسترول کلی و کلسترول مضر (LDL) نیز نسبت به دوره کنترل بسیار کمتر بود.
مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع: Pressesante.fr  تعداد بازدید : 536 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  گردو، فلور روده‌ای، باکتری، فیبر
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com