RSS

فرمول وزن کم کردن برای سلامتی: آهسته و پیوسته لاغر شوید
اولین هدف در درمان اضافه وزن بیماران این است که حدود 10 درصد از وزن خود را کم کنند. اگر فرد به این هدف دست یافت، برای کاهش وزن بیشتر می تواند دوباره تلاش کند.باید به بیماران آموزش داده شود که چه میزان کاهش وزن برای آنها مناسب است.
دکتراکبری تصریح کرد:افزایش فعالیت جسمانی و محدود کردن فعالیت های نشسته، بهره مندی از رژیم غذایی کم کالری، استفاده منظم ازصبحانه، حفظ الگوی غذایی ثابت، اندازه گیری منظم وزن از مواردی است که برای کاهش وزن باید به آنها توجه کرد.
برای پیشگیری از افزایش مجدد وزن بدن 200 تا 300 دقیقه فعالیت جسمانی در طول هفته توصیه شده است، درواقع فعالیت بدنی هرچه بیشتر باشد بهتر است.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران گفت:زمانی که فرد نتواند گرسنگی بیش از حد خود را پس از کاهش وزن کنترل کند یا اگرچاقی و بیماری های دیگر وی را در معرض خطر قرار می دهد، رژیم های کم انرژی، دارو درمانی و جراحی برای او مناسب است.

ارتباط آلودگی هوا با چاقی
'جانفنگ جیم ژانگ' نویسنده ارشد این مقاله و استاد سلامت و بهداشت جهانی در دانشگاه دوک گفت: با توجه به این که التهاب مزمن به عنوان یک عامل دخیل در چاقی تشخیص داده شد و از آنجا که اختلالات متابولیک مانند انواع دیابت ها و بیماری چاقی ارتباط تنگاتنگی دارند، نتایج تحقیق جدید مدرک روشنی دال بر افزایش خطر ابتلا به چاقی بر اثر قرار گیری طولانی مدت در معرض هوای آلوده است.
ژانگ گفت: با توجه به تبعات فزاینده حاصل از چاقی در جهان به شدت آلوده امروز، اگر نتایج این تحقیق در مورد انسان نیز تایید و راستی آزمایی شود، تاکیدی بر ضرورت کاهش فوری آلودگی هوا خواهد بود

هزینه‌های اقتصادی پرخوری
پشت سر چاقی جهانی، تغییر سریع غذاهای سنتی و عمدتا در اجتماعات در حال رشد، رفتن به سمت رژیم‌های غذایی شهری به‌خصوص افزایش مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر و اسنک‌ها قرار دارد. همچنین سبک زندگی کم‌تحرک رو به ‌افزایش نیز یکی از دلایل عمده چاق شدن افراد برشمرده شده است. فدراسیون جهانی چاقی شرکت‌های بین‌المللی غذایی را متهم کرده است که با روش‌های بازاریابی خود به چاق شدن مردم جهان کمک می‌کنند. استراتژی‌های بازاریابی آنها برای رسیدن به کشورهای در حال توسعه بیشتر و بیشتر است و تلاش می‌کنند راه‌هایی را بیابند که بتوانند سهم بازار خود را حتی در جمعیت‌هایی با کمترین درآمد افزایش دهند.

مشکل حاد سوءتغذیه دانش‌آموزان در مناطق محروم
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از رصد وضعیت سوء تغذیه دانش آموزان در مدارس خبر داد و گفت: مشکل سوءتغذیه در مناطق محروم حادتر است و مدیران مدارس به همراه مراقبان بهداشت موارد مشاهده شده را گزارش و برای حل آن اقداماتی را انجام می‌دهند.

این نمک‌ها شفابخش نیستند، ناسالمند،‌ نخورید
دکتر زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از انجام یک مطالعه علمی در خصوص نمک‌های بازار در سال جاری خبر داد و بیان کرد: متاسفانه یک سوم نمک‌های موجود در بازار ید کافی را ندارند. در این مطالعه مشخص شد که ید موجود در بیش از 30 درصد نمک‌های بازار کمتر از 20 گاما است و وضعیت استان تهران در این مطالعه بدتر از دیگر نقاط ایران بود.
وی از وجود فلزهای سنگین و آلودگی‌های شیمیایی در 20 تا 30 درصد نمک‌های موجود در بازار خبر داد و تصریح کرد: نمک‌هایی نظیر نمک دریا، نمک شفا و طعام طبیعی که در سطح گسترده‌ای نیز تبلیغ می‌شوند، ناسالم و زیان‌آورند. این پزشک متخصص افزود: متاسفانه برخی افراد سودجو برای منافع خود اینگونه تبلیغ می‌کنند که عامل افزایش سرطان‌ها در ایران و یا عقیم‌شدن افراد ناشی از مصرف نمک یددار است که کاملا غیرعلمی و غیرکارشناسی است.

ام اس و ویتامین د3
ویتامین دی کافی را نمی توان به تنهایی با رژیم غذایی بدست آورد. تنها بعضی خوردنی ها (مانند ماهی و تخم مرغ) به طور طبیعی حاوی ویتامین دی هستند. مارگارین و بعضی از شیرها هم افزودنی ویتامین دی دارند، اما  اغلب افراد تنها 5-10 درصد میزان ویتامین دی مورد نیازشان را از خوردنی ها بدست می اورند.
بهترین منبع طبیعی ویتامین دی اشعه ماوراء بنفش خورشید است، با قرار گرفتن متعادل در معرض نور خورشید می توان از دریافت کافی ویتامین دی برخوردار شد..
برای اغلب افراد گرفتن اشعه یو-وی تنها چند باردر هفته  به مدت  15 دقیقه کفایت می کند تا میزان لازم ویتامین دی برایشان تامین شود. هرچند، افرادی که به طور طبیعی پوست تیره تر دارند 1 تا 6 برابر بیشتر از میزان میانگین باید آفتاب بگیرند.
بهترین زمان هم برای آفتاب گرفتن زمانی هست که میزان اشعه ماورا بنفش کمتر باشد.

ده قانون برای زندگی بهتر
قانون یكم:

به شما جسمی داده می‌شود.

چه جسمتان را دوست داشته یا از آن متنفر باشید، باید بدانید كه در طول زندگی در دنیای خاكی با شماست.

قانون دوم:

20 ترفند عملی برای پیشگیری از آلزایمر
باافزايش سن حتي فراموشي هاي كوچك و معمولي افردا را دچار دلهره و ترس از اينكه دارند مبتلا به آلزايمر می شوند می كند . نظربه اينكه در سطح جهاني مواجه با سالمندي و طول عمر بيشتر هستيم اين ترس خود با شيب بالايي رو به گسترش است .
ترس از اينكه فراموشي ها شدت پيدا كند كم كم نتوانم نام ها را بياد بياورم مسير ها را بيابم و بتدريج به آدمی تبديل شوم كه يك زندگي گياهي دارد ترس از سربار شدن و به عزيزان و اطرافيان وابسته شدن و آنها را بزحمت انداختي به مجموعه ترس ها دامن می زند البته اين بيماري شايع ترين و رايج ترين شكل زوال عقل است . متاسفانه الزايمر يك بيماري عصبي ، پيشرونده و برگشت ناپذير است با پيش آمدن اختلال در حافظه همه اين ترس را خصوصا در سنين بالا تجربه می كنند . آيا می توان با ورزش هاي خاص مغزي و فعال نگهداشتن مغز اين روند را متوقف كرد يا حد اقل به تاخير انداخت.

پومیس، خطرناک‌تر از پالم
اخیرا خبر از واردات روغنی با نام «روغن پومیس» به میان آمده که گفته می‌شود از تفاله زیتون به‌همراه هگزان فراوان که یک محصول شیمیایی است تهیه می‌شود و برای سلامتی انسان بسیار مضر است. حال آنکه با کمی جست‏وجو در اخبار پیرامون این روغن درخواهید یافت که واردات آن به کشور سابقه‏ای طولانی دارد و گویا به‌تازگی مسئولان به فکر برخورد جدی با آن افتاده‏ اند. این روغن که از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان به‏صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، برای واردکنندگان حاشیه سود بسیار بالایی دارد و درواقع این سودجویان با بازی با جان مردم، جیب‏های خود را پر می‌کنند.

اثر رژیم غذایی و فعالیت ورزشی بر بروز سنگهای کلیوی
محققین به بررسی 84225 زن یائسه که تاریخچه ابتلا به سنگهای کلیوی نداشتند پرداخته و اطلاعاتی مانند دریافت غذایی و فعالیت بدنی آنها را ارزیابی کردند. پس از تعدیل فاکتورهای متعددی از جمله نمایه توده بدن BMI ، محققین دریافتند که فعالیت بدنی با کاهش 31 درصدی ریسک سنگهای کلیوی مرتبط شد؛ حتی مقادیر کوچکی از فعالیت بدنی ریسک سنگهای کلیوی را کاهش داد. از آنجایی که شدت فعالیت بدنی مطرح نیست نیاز به ورزشی با شدت دو ماراتون نمی باشد.

سیب و مبارزه با چاقی
سیب حاوی فیبر و پلی فنول فراوان و میزان اندکی کربوهیدرات است، ترکیبات تشکیل دهنده سیب پس از جویدن و قرار گرفتن در معرض اسید معده و آنزیم های گوارشی، صدمه ندیده و هنگامی که به روده بزرگ می رسد توسط باکتری ها ی موجود در روده بزرگ تخمیر و تولید اسید بوتیریک می کنند و این فعل و انفعالات شیمیایی به باکتری های مفید روده کمک می کند و همین امر سبب می شود تا افراد پس از استفاده از آن احساس پری معده کرده و از مصرف غذا اجتناب کنند.

چرا هلندی‌ها قدبلندترین ملت دنیا هستند؟
تقریبا از اواسط قرن بیستم آمریکایی ها در مسابقه قد نه فقط از هلندی‌ها بلکه از دیگر کشورهای اروپای شمالی مثل دانمارک و سوئد و نروژ هم عقب افتادند هر چند که عقب ‌افتادن در رشد طولی را با پیشرفت در رشد عرضی جبران کردند و اکنون از بقیه چاق‌تر هستند.
چه اتفاقی در این مدت افتاده؟ دانشمندان مدتهاست به دنبال جواب این سوال هستند.
یکی از رایج‌ترین پاسخ‌ها تغذیه است، تغذیه پرکالری پر از گوشت و لبنیات. هلند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان لبنیات در دنیاست. اما این مطمئنا نمی‌تواند تنها دلیل باشد، دیگرکشورهای اروپایی هم در دو قرن گذشته از نظر تغذیه و سطح زندگی رشد کرده‌اند اما شهروندانشان مثل هلندی‌ها سر به آسمان نمی‌سایند...

عوارض قرص‌های لاغری
از دلایلی که افراد در مصرف قرص‌های لاغری دچار تردید می‌شوند، احتمال تاثیر جانبی خطرناک آن‌هاست. بسیاری از این قرص‌ها با نام مکمل‌های غذایی فاقد استانداردهای دارویی هستند. بسیاری از این قرص‌ها صرفا با عنوان مکمل غذایی، قبل از اثبات تاثیر و ایمنی آن‌ها روانه بازار شده، به فروش می‌رسند که به خصوص نوع جدید آن‌ها خطرات جانبی داشته و سلامت افراد را تهدید می‌کنند.توجه به این نکته حائز اهمیت است که چون مصرف این داروها برای مدت زمانی کوتاه در نظر گرفته شده است، افزایش مدت استفاده اثرات جانبی دیگری را به دنبال خواهد داشت.

کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کشت
دکتر عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه   در برنامه ای که به مناسبت روز جهانی تالاب ها در کنار تالاب بین المللی گاوخونی برگزار شد در جمع اعضای سازمانهای غیردولتی زیست محیطی، دوستداران   محیط زیست، اهالی شهر ورزنه و شهرهای اطراف تالاب گاوخونی و برخی مدیران   استانی و محلی به نکاتی در خصوص وضعیت فاجعه آمیز منابع آبی کشور اشاره کرد که در ادامه به صورت تیتروار به آن اشاره می شود:

قهر مردم با صنایع لبنی چه دلیلی داشت؟
رئیس سازمان غذا و دارو در مصاحبه ای مفصل می گوید: قبول داریم اطلاع رسانی ما درباره روغن پالم به مردم می توانست بهتر باشد، به خاطر همین هم وزیر بهداشت به ما تذکر داد. او هم چنین نسبت به انتشار شایعات بی اساس علیه سلامت مردم در شبکه های مجازی هشدار داد و گفت: جنگ روانی علیه سلامت مردم راه انداخته اند. دنیاروند افزود: واقعیت این است که در شیر موردی از تخلف نداشتیم، منظور لبنیات پر چرب بوده است. وی افزود: متأسفانه موج هایی در شبکه های غیر رسمی ایجاد می شود که به نظر من یک کار طراحی شده است، کارهایی که نوعی جنگ روانی علیه کشور راه انداخته اند. یکی هم برای این است که مردم را به تولید ملی و محصولات داخلی بی اعتماد کنند

هشدار دکتر ماندگار؛ کاهش سن ابتلا به تصلب شرائین در کشور
در پیوند قلب ایران با اشاره به این که متأسفانه در کشور ما سن ابتلا به تصلب شرائین پائین آمده است گفت: به علت گران بودن شدید هزینه های درمان و مشکلات جدی وحتی عوارض پس از بیماری ،بهترین راه دراین زمینه سرمایه گذاری در امر پیشگیری است.
وی  گفت: عواملی نظیر کنترل و شناخت دیابت، کنترل فشارخون، فعالیت های بدنی مناسب، داشتن رژیم غذایی مناسب، کاهش آلودگی های زیست محیطی مانند کاهش آلودگی هوا، صوتی و امواج رادیویی و امواجی که به صورت مرتب فرستاده می شود برای پیشگیری از ابتلا به تصلب شرائین بسیار مهم است.

تاثیر مرگبار نوشابه‌های انرژی‌زا بر کودکان
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد در فاصله سال‌های 2010 تا 2013 میلادی بیش از 5000 نفر بر اثر بیماری‌های مرتبط با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به مراکز کنترل مسمومیت آمریکا مراجعه کرده و تقریبا نیمی از آنان کودکانی بودند که به نوع نوشیدنی مصرفی آگاهی نداشته‌اند.

زنگ خطر مرگهای سرطانی در ایران
مرگ مرتضی پاشایی خواننده پاپ کشورمان بر اثر ابتلا به سرطان آن هم در سن 30 سالگی، هشداری است برای اینکه متوجه افزایش مرگهای سرطانی در سنین پایین و جوانی باشیم.
دکتر رضا قلم قاش رئیس انجمن توانبخشی قلبی ایران، تنها راه جلوگیری از وقوع "سونامی سرطان" در ایران را، فقط و فقط پیشگیری، چک‌آپهای مکرر و به موقع، ترغیب مردم به زندگی سالم، ورزش و ارایه اطلاعات درمانی مداوم به مردم دانست و افزود: بار سنگین هزینه های درمان و نگهداری بیماران سرطانی برای کشور، مردم و بیمه ها کمرشکن است و متاسفانه درصد شیوع آن در کشور ما رو به افزایش است. ضمن اینکه مرگ دلخراش مرتضی پاشایی نیز می تواند تلنگری جدی به تمام مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان درباره تغییر سبک و سیاق زندگی باشد.

"صداقت در روابط"


"خداوندا مرا به سوي وضوح- تفكر روشن و سالم- راهنمايي كن. مرا ياري بده تا بياموزم تا آنچه مي خواهم و به آن نياز دارم را فراموش نكنم، قدرتي به من بده تا انتخابهاي مناسب و سالمي در مورد چگونگي بدست آوردن آن روابط داشته باشم. "

کشاورزی خانوادگی بخشی از فرهنگ و سنت ایران است
استاد گروه آبادانی روستاهای دانشگاه شهید بهشتی گفت: در فرهنگ کشاورزی خانوادگی، تمامی اعضای خانواده مسوولیتی را بر عهده داشتند و به خوبی همه کارها را پیش می بردند و مشکلی نبود.
وی تاکید کرد: باید این فرهنگ بار دیگر در میان روستاییان زنده شود.
شهبازی ادامه داد: ضرورتی نیست که برای بهبود وضعیت کشاورزی از سیستم های کشاورزی اروپایی کپی برداری کرد و بهترین روش همان احیای فرهنگ بومی و سنتی خود ایران است.