RSS

اهمیت مصرف چربی‌های مناسب برای کودکان اهمیت مصرف چربی‌های مناسب برای کودکان
نوزادان حتی تا 60 درصد انرژی خود را می‌توانند از چربی‌ بگیرند، چون در این سنین سلول‌های مغزی در حال رشد هستند و غلاف تمام رشته‌ه‌ای عصبی نیاز به چربی دارد. شیر مادر چربی مورد نیاز نوزاد را تا شش ماهگی به طور کامل تامین می‌کند.

نویسنده:  دکتر ربابه شیخ‌الاسلام

هفت راه آسان برای ساماندهی بشقاب افراد دیابتی هفت راه آسان برای ساماندهی بشقاب افراد دیابتی
راه آسان برای شروع مدیریت قند خون طراحی و ساماندهی بشقاب است. در این راه هم نیاز به محاسبه یا ابزار خاصی نیست؛ ساده و مؤثر، خطی فرضی روی بشقاب خود بکشید غذای خود را انتخاب کرده و از خوردن آن لذت ببرید.

نویسنده:  کوثر خانبابایی کارشناس تغذیه

نقش غذا و تغذيه در افزايش شيوع سرطان هاي گوارشي نقش غذا و تغذيه در افزايش شيوع سرطان هاي گوارشي
دانسته های جهانی یک سوم موارد ابتلا به سرطان را با تغذیه مرتبط می داند .ارتباط سرطانهای دستگاه گوارش با مصرف نامتعادل بعضی از غذا ها اثبات شده است

منبع:  رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران
نویسنده:  دکتر ربابه شیخ الاسلام

بخور نخورهای پوکی استخوان بخور نخورهای پوکی استخوان
کنجد سرشار از کلسیم ،پروتئین ،آهن ،روی و امگا 3 است و برای سلامتی استخوان مفید است. · انواع ماهیهای نرم استخوان مانند کیلکا،آزاد،ساردین چون با استخوان خورده می شوند می تواند تا حد زیادی کلسیم و ویتامین دی لازم را برای استخوانها تامین کند.

نویسنده:  ناهید زندی تغذیه و رژیم درمانی

توصیه های غذایی در " کم کاری تیروئیدیا هیپو تیروئیدیسم" توصیه های غذایی در " کم کاری تیروئیدیا هیپو تیروئیدیسم"
کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) به این معنی بوده که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی‌کند. خانم‌ها بخصوص آنهایی که بیشتر از 60 سال سن دارند، بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید قرار دارند.

نویسنده:  ناهید زندی تغذیه و رژیم درمانی

نکات تغذیه ای درهایپرتیروئیدیسم یا پرکاری تیروئید نکات تغذیه ای درهایپرتیروئیدیسم یا پرکاری تیروئید
پرکاری تیرویید  (تیروئید پرکار و یا Hyperthyroidism) بیماری ای است که در آن غده تیروئید شما مقدار زیادی هورمون تیروکسین ترشح می نماید. پرکاری تیروئید می تواند شدیدا باعث افزایش سوخت و ساز بدن شما شده، باعث کاهش وزن، ضربان قلب بالا، تعریق، عصبانیت و کج خلقی شود. چندین راه مختلف برای...

نویسنده:  ناهید زندی تغذیه و رژیم درمانی

مصرف بیشتر سبزیجات احتمالا به سلامت قلب و کاهش خطر چاقی و دیابت کمک می کند مصرف بیشتر سبزیجات احتمالا به سلامت قلب و کاهش خطر چاقی و دیابت کمک می کند
به تازگی سه مطالعه نشان داده که ماده شیمیایی به نام نیترات که در سبزیجات سبز رنگی چون اسفناج، کاهو و کرفس وجود دارد ممکن است به سلامت قلب و کاهش خطر چاقی و دیابت کمک کند.

منبع:  WWW.medicalnewstoday.com
نویسنده:  مترجم: نگار حجتی، کارشناس ارشد علوم تغذیه

 به خاطرکاهش وزن، باکتری های مفید روده را  از دست ندهید به خاطرکاهش وزن، باکتری های مفید روده را از دست ندهید
بافت چربی نقش مهمی در تنظیم اشتها ، تنظیم عملکرد سیستم ایمنی ، تنظیم حساسیت رسپتور انسولین و متابولیسم استخوان دارد تجمع چربی در بدن نه تنها زمینه را برای بروز بیماری های خودایمنی مهیا می سازد بلکه امروزه ، چاقی و افزایش شاخص توده بدن را یک بیماری خود ایمنی محسوب می کنند.

نویسنده:  دکتر میترا زراتی متخصص تغذیه و رژیم درمانی

یک برنامه ملی تغذیه ای موفق یک برنامه ملی تغذیه ای موفق
برنامه ملی حذف اختلالات ناشی از کمبود ید که با یددار کردن نمک خانوار توانست بسیاری از مشکلات تیرویید از کم کاری و عقب ماندگی و خسران در تلف شدن استعدادهای بالقوه را کاهش دهد و زمینه رشد کودکان هوشیار و جامعه توانمند را به سهم خودش فراهم کند . 

منبع:  وبلاگ دلنوشته های زیبا
نویسنده:  زیبا کاوه یی

ایمنی غذا در مبتلایان به ایدز ایمنی غذا در مبتلایان به ایدز
HIV بر سیستم ایمنی اثر می گذارد بنابر این احتمال بروز بیماری های ناشی از غذا یا مسمومیت های غذایی در مبتلایان به این بیماری بیشتر است.بنابر این توجه به بهداشت و ایمنی مود غذایی در این بیماران الویت دارد.

نویسنده:  زیبا کاوه یی

مصرف روغن زیتون، روشی برای مقابله با سرطان مصرف روغن زیتون، روشی برای مقابله با سرطان
بر طبق یک مقاله مروری، می توان با رعایت الگوی رژیم غذایی مدیترانه ای در کشورهای غربی از بروز تقریبا 25% از سرطان های روده بزرگ، 15% از سرطان های سینه و 10% از سرطان های پروستات، پانکراس و اندومتریال پیشگیری کرد.

نویسنده:  ندا عزالدین ;کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی

 توصیه‌های دکتر هلم برای درمان چاقی کودکان توصیه‌های دکتر هلم برای درمان چاقی کودکان
دکتر هلم بر تغییر فراگیر سبک زندگی تاکید دارد: "تمام زندگی این کودکان باید تغییر کند، آنها تمایل به تنهایی دارند و از خودشان خجالت می کشند. آنها باید این کارها را انجام دهند و هر روز با بچه های دیگر در ارتباط باشند."

منبع:  بی بی سی

چه غذاهایی به درمان عفونت ادراری کمک می کنند؟ چه غذاهایی به درمان عفونت ادراری کمک می کنند؟
توجه به مصرف مقادیر مناسب مایعات در جلوگیری از گسترش عفونت بسیار مهم است.مصرف زیاد مایعات به سیستم ایمنی کمک می کند تا زودتر بتواند مناطق آلوده شده را شستشو داده و باعث خارج کردن سریعتر آلودگی شود.

نویسنده:  زیبا کاوه یی

بهترین زمان برای خوردن موز چه زمانی است؟ بهترین زمان برای خوردن موز چه زمانی است؟
به تازگی پژوهشگران ژاپنی نکته جدیدی را در باره ی موز کشف کرده اند. بر اساس یافته های این دانشمندان هر چه موز بیشتر می رسد، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی بیشتری تولید می کند.

نویسنده:  زیبا کاوه یی

 	نقش نظام هاي بهره برداري زراعي (خانوادگي) در توسعه پايدار روستايي نقش نظام هاي بهره برداري زراعي (خانوادگي) در توسعه پايدار روستايي
نظام بهره برداري خانوادگي ارتباط مستقيمي با توسعه پايدار روستايي دارد و مي تواند در توسعه پايدار روستايي شهرستان قير و کارزين نقش موثري داشته باشد.

منبع:  دانشکده جغرافيا، دانشگاه تهران
نویسنده:  بدري سيدعلي*, ركن الدين افتخاري عبدالرضا, سلماني محمد, بهمند داداله