جستجو بر اساس در گروه
 
چرا ما خانم ها چاق می شیم؟
پیش نمایش :
شاید جامعه شناسان باید بیشتر به این موضوع فکر کنند که راهکار های تربیتی ما برای فرزندانمان چه تغییراتی باید بکند که این درد مظلومانه زنان که همیشه در ترس و اضطراب هستند در جامعه ای که اخلاق ، وجدان ، تعهد زناشویی وجود ندارد تغییر کند زن جوان دو راه دارد بدنبال لذت های جایگزین برود که فساد را دامن می زند یا زیبایی را و خود را رها کند و لذت خوردن را جایگزین همه لذت های نداشته کند و همراه با رنج ناشی از چاقی زندگی را با افسردگی ناشی از این بی توجهی و ترس همیشگی از زنی زیباتر که بلاخره به صورتی خواهد آمد ، تحمل کند .
نویسنده :
دکتر ربابه شیخ الاسلام
خلاقیت و سلامت
پیش نمایش :
خلاقیت های فردی از ذهن توانمند سرچشمه می گیرد  و افرادی که مبتکر روش ها و ایده های نو در زمینه علم یا هنر می شوند گاه به شهرتی می رسند  که خود در بعضی افراد موجب سر فرازی و رضایت درون می شود و یا گاهی نتیجه این خلاقیت شادی و لذت و یا افتخار جامعه می شود و بعضا جامعه جهانی را به حیرت و تشویق وامی دارد.
از طرف دیگر ممکن است سوال شود در پاسخ به اینکه آیا سلامتی نقشی در افزایش توانمندی و خلاقیت  افراد دارد و آیا کسانی که در رفاه کامل هستند می توانند خلاقیت بیشتری نسبت به افراد و جوامع محروم داشته باشند؟ باید گفت  پاسخ به این سوال مستلزم  داشتن تعریف کامل از کلیه واژه هاییست که بکار بردیم.
نویسنده :
دکتر ربابه شیخ الاسلام موسسه کودک ،سلامت و توسعه
چرا لوح های تقدیر را به سینه دیوار می زنیم !
پیش نمایش :
هرسال به تعداد این قابهای نفیس و جملات راضی کننده و گاهی غرور آفرین آنها اضافه می شد لوح سپاس، تقدیر نامه ، لوح یادبود ، تندیس جشنواره و.........
آنها را از اداره بیرون نمی آوردم ولی اطاقم که جا بجا می شد با آنها مشکل داشتم . مجبور می شدم دیوار جدید را سوراخ سوراخ کنم ولی خوشم می آمد که دیوار پر باشد بالاخره تزیینی برای دیوار های سرد و بیروح اداره بودند ولی تعدادش که زیاد شد کم کم آنها را به خانه آوردم کمد دم در جای خوبی بود.
نویسنده :
دکتر ربابه شیخ الاسلام
وای خدای من چه معصوم
پیش نمایش :
همیشه وقتی نوزادی به دنیامیاد  تو دلم بهش میگم عزیزم ما رو ببخش که نتونستیم دنیای خوبی برات بسازیم دنیایی که لایق تو باشه ،آزارت ندند، صمیمانه دوستت داشته باشند و امکانات کافی برای رشد و بالندگی تو در اختیار باشه .
دنیایی که شاهد ظلم و خشونت نباشی
و اصلا نبینی که افرادمظلومی دارن تباه میشن و تو قادر نیستی هیچ کاری براشون بکنی .
دنیایی که برای تو آرزو داشتم زیبا ست و آسمونش آبیه و فرشته ها تو آسمون نیستند ،اونا روی زمین زندگی می کنند .
دنیایی شفاف 
دنیایی پر از شگفتی های زیبا 
نویسنده :
دکتر ربابه شیخ الاسلام
استریوتایپینگ (تفکر قالبی) چیست؟
پیش نمایش :
 خطای استریوتایپ ترکیبی از نگرش و پیشداوری‌هاست که به گروهی خاص تعمیم‌یافته و اغلب هم نادرست است. به‌عبارتی کسانی تفکر قالبی دارند که فکر می‌کنند همه افراد یک گروه از یک ویژگی معین برخوردارند. 
 
نویسنده :
ناظری
10 راهکار برای پیشگیری از آلزایمر
پیش نمایش :
اعتقاد به اینکه آلزایمر یک بیماری ارثی است که به هیچ وجه نمی شود از آن پیشگیری کرد غیر قابل قبول ترین ایده ای است که ابراز شده است. امروزه محققین می‌د انند که آلزایمر مانند بیماری های قلبی و سرطان در طی دهه ها و تحت تاثیر شیوه زندگی فرد گسترش می یابد. به همین دلیل عواملی مانند میزان کلسترول، فشارخون بالاٍ چاقی، افسردگی، تحصیلات ، تغذیه ، خواب و شرایط روحی، فعالیت های فیزیکی و اجتماعی بر آن اثر می گذارند. 
نویسنده :
ترجمه- زیبا کاوه یی
باز هم کودک آزاری!
پیش نمایش :
 
این روزا که صحبت از کودک آزاری ها ست یاد یکی از بیمارهام افتادم ...حتی از فکر کردنش هم حالم بد میشه😞😞
چند وقت پیش یک خانمی حدودا 45 ساله با دختر26 ساله ش مراجعه کرده بود.خانم بعد از کلی حاشیه آخر سر گفت دخترم را آوردم معاینه کنید وبرام گواهی بدین!
گفت که به دخترش تجاوز شده ومیخواد گواهی بگیره!
.......................
خانم گفت ما شکایتی نداریم .فقط برا خودم میخوام!
بگذریم که من معاینه نکردم و معرفی کردم به پزشکی قانونی.
 
اما ماجرا را که فهمیدم .....دیگه قسمتهای آخر که خانم داشت توضیح میداد اصلا گوشهام نمی شنید ......
پدر خانواده معلم دینی مدارس ابتدایی پسرانه در یکی از شهر های کوچک .استان....... بوده وخانمش میگفت اولیا مدرسه  از شوهرش شکایت کردن!! و بالاخره به یکی از مدارس ابتدایی پسرانه در حاشیه ی ....... فرستادنش!
دخترش وقتی کوچیکتر بوده پدر به دفعات مختلف تجاوز و به دخترش میگفته که همه ی پدر ها با دختر هاشون این کار را میکنن!!!😞😞😞
وقتی دختر بزرگتر میشه و اعتراض میکنه به کار پدرش!!
پدر تهدید میکنه که اگه به کسی بگی  مادرت را طلاق میدم !!!دخترش دانشگاه میره و بارها  پدربرا دیدن دخترش به شهر دانشگاهش میرفته و در مقابل خرید لباس و طلا و...............
بالاخره دختر تصمیم به ازدواج میگیره و پدر مخالفت میکنه که اگه ازدواج کنی من آبروت را میبرم!!!
نفهمیدم بالاخره چکار کردن و چی شد؟؟؟
خدا میدونه تو مدرسه با بچه های معصوم چکارها که................
نویسنده :
نگفتنی
پیش نمایش :
چند روز قبل یکی از بیماران قدیمی م اومده بود.خانمی است که مرتب برا کنترل قند خونش وتنظیم داروهاش میاد. اینبار پسر 12 ساله ش را هم آورده بود .
و در مورد مشکلی که براشون پیش اومده بود برام توضیح داد که:
 
یک هفته قبل از مدرسه ی پسرم زنگ زدن که اسپاسم شدید عصلات ناحبه ی گردن وپشت وکمر داره وقبل از اینکه برسم مدرسه اورژانس اومده بوده.بعد از معاینه پزشک اورژانس علت اسپاسم را استرس واضطراب تشخیص دادن واز ما خواستن که علتش را خودمون در خونه بررسی وکمک کنیم که حالش بهتربشه!!
 
من از علت اضطرابش پرسیدم؟مادرش ادامه داد که:
پدرم 86 سالش  هست و 7-8 ماهی هست که علاوه بر مشکلات جسمی کهولت ....آلزایمر هم اضافه شده و من وهمسرم بیشتر ساعات مون را پیش پدرم هستیم وپسرم را تنها میزاریم و گاها تا 12 شب مجبوریم پیشش باشیم و..............
 
طی این چند سال اخیر موارد اینچنینی که برا پدر بزرگ ومادر بزرگ های عزیز مون پیش میاد وبچه هاشون هم بعلت نداشتن اطلاعات کافی درمورد این مشکلات وهم مشکلات زندگی شون (هم هزینه ها و هم نبودن امکانات لازم)بارها با من درد دل کردن وخواستن که یک راه حلی پیدا کنیم!!!
 
با خودم فکر میکردم که الان به اندازه ی کافی بچه های پرستاری و روانشناسی وکار درمانی و........تو کشورمون داریم که دنبال کار میگردن
جای یک سری موسسات ویا مراکزی خالی هست که کاری بکنن  اما......چطور؟
نویسنده :
دکتر مهری حسینی
برای توکه امروز به دنیامی آیی
پیش نمایش :
تو امروز بدنیا میایی
من چگونه بگویم تولدت مبارک . چگونه بتو سلام کنم
باور کنی یا نه  من تا آنجا که میتوانستم تلاش کردم . ولی اینجا  روز بروز  بد تر شده است . چگونه مادرت را ببوسم و بگویم قدم نو رسیده مبارک  در آن گرمای جان فرسایی که گیاهان هم از بی آبی خشکیده اند.
چگونه به چشمان مادری نگاه کنم که تو را از مردی  مسن تر از پدرش باردار شده است .
اگر پرسیدی چرا ! چه بگویم که  قانون حامی تو نیست. گاهی از خود می پرسم  وقتی  جهل  را ترویج می کنند ، آیا به سرنوشت تو که آینده خواهی بود اندیشه می کنند ؟ 
نویسنده :
دکتر ربابه شیخ الاسلام
رویش کویر
پیش نمایش :
دوباره تصویرکودک یمنی دچار سوء تغذیه مرا به سالهایی پیش از این در کشور خودمان کشاند و گزارش گونه ای که در یکی از سفرهای برای مبارزه با سوءتغذیه از طرف وزارت بهداشت  نوشته بودم و حقایقی که در آن بود و ضرورت تکرار آن.  هر چند شاید بسیاری از این برداشت ها در طی زمانی که گذشته است دستخوش تغییرات خوشایند یا نا خوشایندی شده باشند مثل نقدی کردن سبد غذایی که برای کودکان دچار سوء تغذیه در آن سالها در نظر گرفته شده بود
نویسنده :
زیبا کاوه یی
هرکس کلمه ای به من بیاموزد مرا بنده ی خویش کرده است
پیش نمایش :
جدا از تمام کم و کاستی هایی که سیستم های آموزشی ما دارند بخشی از مهمترین اجزای این سیستم به هر حال اساتیدی هستند که همه قائلیم به اینکه بسیار زحمت کشیده اند و به این رتبه رسیده اند.
نویسنده :
زیبا کاوه ئی
در ستایش آنچه دیگر نیست
پیش نمایش :
باز متعجبم از اینکه این تمایل چه اندازه در لایه های شخصیتی همه ما پرورش یافته و آماده بود که در انتظار تلنگری بود برای نمود یافتن و تبدیل شدن به منش رفتارفردی و اجتماعی ما در هر سطح علمی ، فرهنگی ، تحصیلی و اجتماعی که هستیم
نویسنده :
زیبا کاوه ئی
۷ اقدام موثر برای مدیریت کم کاری تیرویید
پیش نمایش :
1- علتهای ایجاد تیرویید کم کار را شناسایی و درمان کنید. علل متفاوتی مانند آلرژی غذایی، گلوتن، فلزات سنگین، کمبودهای تغذیه ای، و استرس باعث کم کاری تیرویید می شوند

تغذیه خود را با توجه به اصول علمی بهبود ببخشید. - از تیروئید خود با تغذیه مطلوب پشتیبانی نمایید ، برای مثال از غذاهایی که حاوی ید، روی، چربی امگا 3، سلنیوم، و ... هستند بیشتر استفاده کنید
نویسنده :
زیبا کاوه یی
چرا به آسانی و بدون تفکر هرخبر ومطلبی را می پذیریم؛ هرزنامه ها ی سلامت
پیش نمایش :
اگر چه آشفته بازار رواج باورهاي غلط و اظهارنظرهاي غير تخصصي به خصوص در مورد غذا و نحوه تغذيه هميشه وجودداشته ؛ اما اين روزها هرکسي به سادگي مي تو.اند دانش ناکافي خود را در سطح جامعه بپراکند بي آنکه مسئوليتي در قبال آثارمخرب وگاه کشنده ي آنها بر منتشر کننده مترتب باشد.
کم نيستند افراد سودجويي که درسايه پراکندن اين اطلاعات نادرست به سودجويي خود مي انديشند و خود به طريق اولي به اين اقدامات دامن مي زنند و از اين طريق ثروتهاي آنچناني کسب مي کنند.
نویسنده :
زیبا کاوه یی
خشونت پنهان کشتار جمعی سلامت
پیش نمایش :
عرصه غذا و تغذیه عرصه ای است که اگرچه با نگاه تخصصی وارد آن می شویم اما چنان به زندگی روزانه مردم نزدیک و با آن عجین است که می توانی خیلی چیزهای دیگر را جدا از نگاه تخصصی در آن ببینی فکر کنید در بخش های مختلف از تهیه و تولید غذا تا توزیع و بازار و بعد هم پخت و مصرف و اثرات آن پس از مصرف آنقدر وجوه متفاوت در این حوزه کنار هم دیده می شوند که می توان حتی گفت که این حوزه آیینه تمام نمایی از جامعه و هنجارهای جاری در آن است.شاید از همین روست که خشونت پنهان جاری را می شود از همین دریچه ردیابی و نگاه کرد.
نویسنده :
زیبا کاوه یی

صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی