اخبار
رژیم غذایی سلامت
 • آیا کودک چاق را باید به رژیم غذایی واداشت؟

  طی سال‌های اخیر، روند چاقی در کشورهای مختلف رو به گسترش است. البته این چالش فقط مربوط به بزرگسالان نیست و در کودکان نیز دیده می شود. علاوه بر اینکه چاقی زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها مانند ناراحتی‌های قلبی‌عروقی، دیابت نوع 2 و مشکلات مفصلی در آینده می‌شود، یکی از مهم ترین عوامل بلوغ زودرس کودکان نیز محسوب می‌شود.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       پنجشنبه 13 بهمن 1401 ساعت 11:59

 • روزه‌داری متناوب تاثیر معجزه‌آسا در کاهش وزن ندارد

  "روزه‌داری متناوب" یکی از رژیم‌‌های لاغری است که انواع مختلفی دارد و با دوره‌های کم‌وبیش طولانی محدودیت غذایی همراه است. به‌نظر می‌رسد این سبک تغذیه علاوه بر تاثیر لاغری در کاهش مشکلاتی نظیر فشار خون بالا و... نیز مؤثر باشد. اما باید دید چنین برنامه غذایی تاثیر بهتری نسبت به دیگر انواع رژیم در کاهش وزن ارجحیت دارد؟

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       پنجشنبه 22 دی 1401 ساعت 22:27

 • مکمل‌ چربی‌سوز چیست؟

  تجمع چربی‌ در بافت‌های مختلف بدن یکی از دلایل اصلی اضافه وزن و چاقی است. برای رفع این مشکل نیاز به رعایت رژیم غذایی و ورزش کافی است تا چربی‌ها به‌تدریج از بین بروند و وزن به تناسب برسد. اما بعضی افراد تمایل به کاهش سریع وزن دارند و به راهکارهایی مانند مصرف مکمل‌های چربی‌سوز تمایل پیدا می‌کنند. اما این ترکیبات واقعا در کاهش چربی مؤثر هستند و عارضه‌ای برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند؟

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:26

 • رژیم کم‌‌کالری به کاهش وزن کمک می‌کند؟

  رژیم "کم‌کالری" به سبک تغذیه‌ای گفته می‌شود که مقدار کالری دریافتی در هر روز کمتر از نیاز بدن باشد. این نوع رژیم به کاهش دریافت انرژی نیز تاکید دارد اما باید مراقب بود که مقدار ویتامین‌ها، املاح و دیگر ریزمغذی‌ها به اندازه کافی دریافت شود تا خطر سوءتغذیه به‌وجود نیاید.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 10:55

 • مصرف پروتئین‌ها چه تاثیری بر کاهش وزن دارد؟

  "پروتئین" از نظر بیوشیمیایی از چند پیوند آمینواسیدی تشکیل شده که شبیه زنجیره‌هایی با ارتباط مولکولی به‌هم متصل شده‌اند. این درشت‌ مغذی‌ها طی روند هضم جدا می‌شوند تا مولکول‌ها به قسمت‌های کوچکتری تقسیم شده و راحت‌تر جذب شوند. اسیدهای آمینه که از هضم پروتئین‌ها به‌دست می‌آیند در ترمیم و تشکیل سلول‌ها نقش دارند.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       پنجشنبه 10 آذر 1401 ساعت 22:20

 • بهترین زمان ورزش برای کاهش توده چربی

  تاثیرات ورزش بر کنترل قند خون طی ساعات مختلف روز متغیر است. به‌عبارتی، انجام فعالیت‌های ورزشی بر مقدار چربی‌های کبد و مقاومت به انسولین تاثیر می‌گذارد که می‌تواند خطر دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       شنبه 21 آبان 1401 ساعت 18:41

 • چه کنیم تا پس از غذاخوردن احساس گرسنگی نداشته‌باشیم؟

  حتما برای شما هم پیش آمده که پس فاصله کوتاهی از صرف یک وعده غذای سنگین احساس گرسنگی ایجاد شده و با اینکه می‌دانید واقعا گرسنه نیستید اما تمایل به خوردن تنقلات دارید. این عادت به‌تدریج زمینه‌ساز دریافت کالری بیشتر و اضافه وزن می‌شود. از همین‌رو لازم است با رعایت چند توصیه ساده احساس سیری طولانی‌تری پس از غذا داشته‌باشید تا علاوه بر حفظ سلامتی، تناسب اندام نیز حفظ شود.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       پنجشنبه 28 مهر 1401 ساعت 21:29

 • بهترین ترفندهای مقابله با "پرخوری هیجانی"

  هیجانات یکی از عوامل تاثیرگذار در تمایلات غذایی هستند. علاوه بر اینکه در حالت خوشحالی احساس لذت از یک خوراکی یا نوشیدنی بسیار دلچسب است هنگام بروز هیجانات منفی مانند استرس و اضطراب نیز تمایل غذایی افزایش می‌یابد زیرا با احساس لذت سریع همراه است. گرچه این کار شاید به تسکین هیجانات کمک کند اما به‌تدریج و در طولانی‌مدت زمینه‌ساز اضافه وزن خواهدبود.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       سه شنبه 26 مهر 1401 ساعت 21:9

 • چرا با افزایش سن به سختی می‌‌توان لاغر شد؟

  طی سال‌ها به‌تدریج وزن افزایش می‌یابد و معمولا خانم‌‌ها نسبت به آقایان توده چربی بیشتری دارند. تجمع چربی در بدن خانم‌ها غالبا در ناحیه ران و باسن است اما در مردان عموما بافت شکم چربی بیشتری دارد. به‌طور کلی پس از چهل سالگی رسیدن به تناسب اندام مشکل‌تر است و بسیاری از افراد حتی بدون تغییر در رژیم غذایی چاق می‌شوند. این شرایط تحت‌تاثیر عوامل مختلفی است که توجه به آنها برای رسیدن به وزن ایده‌آل ضروری خواهدبود.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       سه شنبه 29 شهریور 1401 ساعت 18:55

 • 6 دلیل مهم که وزن طی رژیم لاغری تغییر نمی‌کند

  بسیاری از افراد برای کاهش وزن به‌طور منظم رژیم لاغری و تمرینات ورزشی را دنبال می‌کنند اما پس از مدتی وزن همچنان ثابت است. در چنین شرایطی فرد نگرانی زیادی دارد و استرس این وضعیت حتی باعث دلسردی از ادامه رژیم غذایی نیز می شود. اما باید دانست که گاه مشکل از نوع رژیم لاغری نیست و عوامل دیگری در این زمینه تاثیرگذار هستند. در واقع نباید به این دلیل دریافت غذایی کمتر از نیازهای بدن باشد زیرا بر توده عضلانی تاثیر می‌گذارد و ارتباطی با کاهش توده‌های چربی نخواهدداشت.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       شنبه 15 مرداد 1401 ساعت 13:17

 • مقابله با چاقی شکمی در دوران یائسگی

  تغییرات هورمونی مرتبط با افزایش سن یکی از مهم‌ترین دلایل چاقی در سنین یائسگی است. در چنین شرایطی توزیع وزن در بدن یکسان نیست و معمولا افزایش وزن در بافت شکم ایجاد می شود که نه‌تنها ظاهری ناخوشایند دارد بلکه زمینه‌ساز بیماری‌ های مختلف است.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       پنجشنبه 30 تیر 1401 ساعت 1:34

 • 6 استراتژی مهم کاهش وزن ماندگار

  امروزه انواع رژیم‌های غذایی و توصیه‌های لاغری در فضای مجازی وجود دارد که معمولا افراد را ترغیب به کاهش وزن سریع می‌کند. گرچه شاید در ابتدا این توصیه‌ها عالی به‌نظر برسد اما به‌دلیل توصیه‌های غیراصولی در طولانی‌مدت مؤثر نخواهندبود. در واقع، کاهش وزن موفق به تغذیه سالم در کنار فعالیت ورزشی منظم بستگی دارد. همچنین توجه به شرایط فردی در موفقیت رژیم تاثیر دارند که لازم است جدی گرفته شود:

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       جمعه 10 تیر 1401 ساعت 22:39

 • کمبود معمول سه ریز مغذی

  گرچه تغذیه متعادل و متنوع برای تامین نیاز بدن به انواع ترکیبات مغذی ضروری است اما سه ریزمغذی غالبا به‌اندازه کافی در خوراکی‌ها وجود ندارند و بسیاری افراد دچار کمبود آنها هستند.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       شنبه 28 خرداد 1401 ساعت 22:19

 • در مورد سبزیجات خام بدانیم

  "سبزیجات" جزء خوراکی‌های سالم محسوب می‌شوند که به‌دلیل ریزمغذی‌های مختلف از جمله ویتامین‌ها توصیه می شود در رژیم غذایی روزانه جای گیرد. امروزه بسیاری از افراد به رعایت رژیم‌های لاغری بر پایه سبزیجات خام توجه دارند که بهتر است چند اصل مهم در مورد مصرف این خوراکی‌ها را به‌خاطر سپرد.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       سه شنبه 10 خرداد 1401 ساعت 13:32

 • حفظ تناسب اندام پس از 40 سالگی

  معمولا با رسیدن به حدود سن چهل سالگی، اندام تغییر می‌کند و زمینه افزایش وزن بیشتر می‌شود. نکته جالب اینکه بسیاری از افراد این تغییر سایز را طبیعی می‌دانند و آن را می‌پذیرند اما با رعایت چند توصیه ساده و تغییرات جزئی در برنامه زندگی می‌توان از اضافه وزن در این سنین پیشگیری کرد و از نازیبایی‌ها و البته عوارض چاقی بر سلامتی در امان بود.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       سه شنبه 10 خرداد 1401 ساعت 13:32

 • مواد معدنی در تغذیه ورزشکاران

  رعایت رژیم غذایی متنوع حاوی منابع نشاسته، پروتئین‌ها، چربی‌ها و ویتامین‌ها لازمه حفظ سلامتی است. البته موادمعدنی نیز نقش مهمی دارند زیرا در بسیاری از عملکردهای حیاتی مؤثر هستند و باید از طریق تغذیه تامین شوند. بعضی از آنها مانند کلسیم و فسفر در استخوان‌ها و دندان‌ها جای می‌گیرند و بعضی دیگر جزء مایعات بدن هستند و به‌شکل الکترولیت‌ها در حفظ فشار خون و تعادل اسیدی بازی نقش دارند. تامین کافی مواد معدنی برای سلامتی همه افراد ضروری است اما در مورد ورزشکاران به‌دلیل سوخت‌وساز بیشتر انرژی و فعالیت بی

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       سه شنبه 10 خرداد 1401 ساعت 13:33

 • صبحگاه زمینه ساز اضافه وزن

  گرچه رعایت اصول تغذیه و فعالیت جسمانی منظم تاثیر جدی در رسیدن به تناسب اندام و جلوگیری از چاقی دارد اما گاه بعضی افراد در این شرایط نیز نمی توانند به وزن ایده آل برسند. در واقع علت را باید بعضی عادات روزمره دانست که در عملکرد متابولیسم اختلال ایجاد می کند و مانع از سوخت وساز مطلوب انرژی می‌شود.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       سه شنبه 10 خرداد 1401 ساعت 13:48

 • چرا رژیم لاغریمان شکست می خورد؟

  بسیاری از افراد زمانی که رژیم لاغری را شروع می‌کنند، به‌سرعت با چند کیلوگرم کاهش وزن مواجه می‌شوند که باعث خوشحالی و رضایت از رژیم خواهدبود. اما معمولا پس از مدت کوتاهی مقاومت در بدن اتفاق می‌افتد و وزن تغییری نمی‌کند؛ بلکه حتی ممکن است افزایش یابد. این وضعیت می‌تواند ناشی از علل مختلفی باشد که توجه به‌ آنها ضروری خواهدبود.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       جمعه 22 بهمن 1400 ساعت 11:57

 • توصیه‌های مهم در مورد مکمل‌های غذایی

  گرچه تغذیه متنوع و متعادل می‌‌تواند نیاز بدن به ریزمغذی‌ها را تامین کند اما در صورت عدم‌رعایت این اصول بروز کمبودهای غذایی قابل‌انتظار است. در چنین شرایطی معمولا مکمل‌های غذایی توصیه می‌شود که برای تاثیر بهتر مکمل‌ها لازم است چند توصیه مهم رعایت گردد.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       دوشنبه 22 آذر 1400 ساعت 20:42

 • تامین کلسیم از مواد غذایی یا مکمل‌ها؟

  بدن برای عملکرد صحیح به کلسیم نیاز دارد و گنجاندن خوراکی‌های سرشار از کلسیم برای حفظ سلامت استخوان‌ها و پیشگیری از شکستگی‌ها ضروری است.

  رژیم غذایی سلامت      مریم سادات کاظمی       شنبه 29 آبان 1400 ساعت 12:42

 • رژیم غذایی شاخص قندی GI

  در رژیم غذایی GI ، به شما توصیه می شود که سعی کنید غذاهایی با محتوای GI پایین بخورید ، زیرا این غذاها باعث می شوند احساس سیری طولانی تری داشته باشید ، انرژی را حفظ کرده و سطح قند خون را در کنترل داشته باشید.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       جمعه 14 آبان 1400 ساعت 12:47

 • رژیم غذایی دنیای لاغری

  این رژیم غذایی یکی از محبوب ترین رژیمهای غذایی برای کاهش وزن در دنیاست. در این رژیم غذایی هیچ یک از گروه های غذایی از رزیم حذف نمی شوند اما شما باید با انتخاب آگاهانه آن دسته از مواد غذایی که چاق کننده و پر چرب به شمار می روند مانند سیب زمینی سرخ کرده یا شیرینی ها را محدود کنید.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       دوشنبه 29 شهریور 1400 ساعت 14:5

 • تغییر کم در غذا، تغییر زیاد در تندرستی

  اگر بتوانید تغییراتی کوچکی دربرنامه ی غذایی روزانه خود ایجاد کنید خواهید دید که تغییرات مثبت زیادی در سلامت و تندرستی شما اتفاق می افتد.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       دوشنبه 18 مرداد 1400 ساعت 12:35

 • درباره ی مکمل ها بدانید

  حفظ تناسب اندام، داشتن موهای زیبا، تقویت سیستم ایمنی و ... امروزه افراد را به مصرف مکمل های غذایی ترغیب می کند که حتی در بیشتر موارد نیای به مشورت با پزشک را نیز لازم نمی دانند.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       چهار شنبه 30 تیر 1400 ساعت 13:21

 • علم برای رهایی از " چربی های شکم"

  امروزه روش های مختلفی از تمرینات ورزشی تا مصرف نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف برای کوچک کردن شکم توصیه می شود که گاه به رغم تلاش زیاد، موفقیت چندانی در پی ندارد. توجه به مطالعات علمی دراین باره می تواند مؤثر باشد زیرا پس از شناخت علت واقعی، بهتر می توان نسبت به رفع مشکل اقدام کرد.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       چهار شنبه 16 تیر 1400 ساعت 15:27

 • دستگاه گوارش مغز دوم انسان

  ما تصور می کنیم تنها وظیفه دستگاه گوارش بدن، هضم غذا و تامین انرژی مورد نیاز اندام هاست اما دستگاه گوارش و به خصوص معده عملکرد بسیار عجیب و پیچیده ای دارد که باعث شده محققان از آن به عنوان " مغز دوم" بدن یاد کنند.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       چهار شنبه 16 تیر 1400 ساعت 10:11

 • چگونه سوخت و ساز بدن را بالا ببریم

  سن و زمینه ژنتیک مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در متابولیسم بدن هستند اما برخی عادات زندگی می‌تواند به بهبود و تسریع این فرایند شود. خوشبختانه افزایش متابولیسم تاثیر جدی در کاهش وزن دارد و در واقع این مسئله عامل موفقیت بعضی افراد در حفظ تناسب است.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       پنجشنبه 13 خرداد 1400 ساعت 14:49

 • چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم

  در این مقاله با اصولی که در کاهش وزن وجود دارند برای حفظ وزن در حدود طبیعی آشنا می شویم.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

 • چگونه پس از " ورزش" کالری اضافی نخوریم؟

  معمولا بعد از ورزش میل به پرخوری داریم این ترفندها به شما کمک می کنند که بعد از ورزش کالری اضافی دریافت نکنید.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       شنبه 28 فروردین 1400 ساعت 1:6

 • روش های نادرست برای لاغری

  بسیاری از افراد سعی می کنند با انتخاب روش های عجیب و حتی خطرناک در کوتاه ترین زمان وزن کم کنند و به تناسب اندام برسند.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       چهار شنبه 11 فروردین 1400 ساعت 15:54

 • عادات شبانه ای که چاقتان می کند

  گاه انجام برخی عادات اشتباه در زندگی روزمره تاثیر جدی درچاق شدن دارد و مانع از تاثیر رژیم و ورزش می‌شود.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       چهار شنبه 11 فروردین 1400 ساعت 15:9

 • نکات اساسی در کاهش وزن

  آشنایی با نکات کاهش وزن و رعایت اصول کاهش وزن از مهمترین نکاتی است که برای شما آماده کرده ایم پس در ادامه با ما همراه باشید.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       دوشنبه 9 فروردین 1400 ساعت 20:41

 • چگونه سریع و سالم چاق شویم؟

  سوخت و ساز کالری در بعضی افراد بسیار سریع تر از دیگران است که رسیدن و حفظ وزن پایدار را برای آنها مشکل می کند. سرعت متابولیسم به زمینه ژنتیکی ارتباط دارد اما ممکن است ناشی از عوامل دیگری مانند استرس، مواجهه با درجه حرارت خیلی گرم یا خیلی سرد، نیکوتین، کافئین و تراکم عضلانی باشد.

  رژیم غذایی سلامت      ادمین بهسایت       شنبه 7 فروردین 1400 ساعت 18:3