• مقالات ویژه
  سرمقاله به سایت ایران
  جستجو بر اساس
  پزشکی سبک زندگی چیست و چرا باید به آن توجه کرد؟
  خلاصه :
  به عنوان کسی که سالهاست در حوزه ی پزشکی سبک زندگی(Lifestyle Medicine کار میکنم معتقد به لزوم تلفیق طب مدرن و درمانهای مکمل هستم .
  تاریخ :
  1400/12/15
  بحران چاقی، همه با هم اقدام کنیم
  خلاصه :
  روز جهانی چاقی  برای جلب توجه همه ی مردم به این بحران جهانی پیشنهاد شده و هر ساله به این مناسبت سازمان جهانی بهداشت برای کمک به افراد در جهت دستیابی و حفظ وزن سالم، انجام درمان مناسب و معکوس کردن بحران چاقی به ارائه راه حل های عملی می پردازد
  تاریخ :
  1400/12/14
  تغذیه سالم ومحافظت از کودکان در برابر اومیکرون
  خلاصه :
  کودکان مبتلا به سوء تغذیه و یا کودکانی که به هر دلیل تغذیه خوبی ندارند و یا از مصرف غذای لازم و کافی خودداری می کنند، بیش از سایر کودکان در معرض ابتلا به اومیکرون از نوع متوسط تا شدید هستند.
  تاریخ :
  1400/11/21
  برنامه ملی بسیج تغذیه سالم از پانزده تا سی دی به مدت دو هفته اجرا می‌شود.
  خلاصه :
  مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: ما رصد تغذیه کودکان زیر پنج سال را به خصوص در مناطق محروم انجام می‌دهیم و اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد ظرف دو سال کرونا و افزایش قیمت‌ها و خشکسالی، شیوع سوءتغذیه در کودکان بسیار افزایش داشته و با شیوع دو برابری آن در سیستان و بلوچستان و بیرجند مواجهیم
  تاریخ :
  1400/10/13
  محصولات ارگانیك ، آبی بر آتش بهانه رفیق و رقیب
  خلاصه :
  رییس اتحادیه انجمن‌های علوم گیاه پزشکی در واکنش به مرجوع شدن فلفل ایرانی از روسیه، گفت: ما باید می‌توانستیم بگوییم فلفل بدون سم و کود (ارگانیک) هم داریم، ولی قیمت آن بیشتر است؛ که مشخص شود قیمت کمتر را می‌خواهد یا سلامت شهروندان خود را؟
  تاریخ :
  1400/10/07
  فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای در پیشگیری از بیماری بسیار کمرنگ است
  خلاصه :
  استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: متاسفانه فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای درحوزه پیشگیری بسیارکمرنگ است و اغلب خدمات زیر پوشش بیمه گران به خدمات درمانی اختصاص داده می‌شود درحالیکه با بهره گیری از خدمات پیشگیری، می‌توان جلوی بیماری وهزینه‌های گزاف ناشی از آن را گرفت.
  تاریخ :
  1400/09/20
  نقش مدیریت دورریز مواد غذایی در توسعه کشور
  خلاصه :
  دورریز مواد غذایی یا به عبارتی مصرف نشدن بخش­ هایی از قسمت­های خوراکی غذا با منشأ گیاهی یا حیوانی که برای مصرف توسط مردم برداشت یا فرآوری شده است، در طول زنجیره غذا از مزرعه تا سفره رخ می ­دهد. این دورریز به دلیل اثرات منفی روی امنیت غذایی، منابع طبیعی (خاک، آب و انرژی)، محیط (گازهای گلخانه­ای) و سلامت انسان (مواد سمی ناشی از سوزاندن)، مانعی برای پایداری جهانی است(
  تاریخ :
  1400/09/07
  مداخلاتی که به امنیت غذایی آسیب رسانده است
  خلاصه :
   اعمال مداخلاتی چون اعطای یارانه دولتی به اقلام غذایی، قیمت‌گذاری، تعرفه‌گذاری، و ممانعت از تجارت آزاد هرگز راه به جایی نمی‌برد. تجربه بسیاری از کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد برای ارتقاء امنیت غذایی هیچ راهی سریع‌تر و بهتر از فراهم‌سازی بازار رقابتی و تجارت آزاد غذا نیست.
  تاریخ :
  1400/09/02
  دسترسی به درمان دیابت، اگر امروز نه پس چه زمانی؟
  خلاصه :
  تاریخ :
  1400/08/23
  روز جهانی غذا 1400؛ قیمت غذا روز به روز در حال افزایش است و مردم به غذا دسترسی ندارند
  خلاصه :
  در خواست دکتر ربابه شیخ الاسلام از مسئولین : بر قیمت غذا نظارت کنید و یارانه را به غذاهایی بدهید که برای سلامت ضروری اند. برای گرسنگی سلولی که بار بیماری ها را افزایش می دهد فکری بکنید.
  تاریخ :
  1400/07/25
  روز جهانی غذا" آینده ما حاصل اقداماتی است که امروز انجام می دهیم"
  خلاصه :
  روز جهانی غذا 2021  در دومین سال همه گیری کووید 19 و آثار گسترده آن در جهان  با شعار " آینده ما حاصل اقداماتی است که  امروز انجام می دهیم. تولید بهتر ، تغذیه بهتر ، محیط بهتر و زندگی بهتر"  برگزار می شود و به کشورهای جهان هشدار می دهد که با توجه به تبعات اقتصادی کرونا ، خشکسالی و تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت مواد غذایی باید برای جلوگیری از افزایش ناامنی غذایی و سوءتغذیه در سال های آتی برای ایجاد یک سیستم پایدار تامین غذا برنامه ریزی کنند.
  تاریخ :
  1400/07/24
  دسترسی اقتصادی مردم به غذای مطلوب فاجعه بار شده است!
  خلاصه :
  سیری سلولهای در حال رشد فرزندان میهن ما و حفظ سلامت خانواده ها بیش از نان و روغن است که سوبسید به آن تعلق گرفته است
  ما با گرسنگی کودکان امروز نسل آینده مان را تباه می کنیم ، پدران بیکار شده به دلیل کرونا غم دارند که چرا نمی توانند حتی مایحتاج غذایی روزانه زن و فرزندشان را تامین کنند 
  تاریخ :
  1400/07/14
  باغچه های سلامت خانگی و برنامه بهبود تغذیه، اجرای موفق طرحی به نفع سلامت
  خلاصه :
  به منظور تحت پوشش قرار دادن تعداد بیشتری از زنان روستایی و عشایری ، فرهنگ سازی، استفاده بهینه از نهاده های شیمیایی، حفاظت از محیط زیست، بهبود تغذیه خانوار روستایی و در نهایت دستیابی به محصولات سالم تر و بهبود کسب و کارهای سبز روستایی، طرح ایجاد باغچه های سلامت خانگی با همکاری دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  به صورت موفق اجرا گردیده است..
  تاریخ :
  1400/06/24
  درباره رژیم غذایی و پیشگیری از بیماری آلزایمر چه می دانیم؟
  خلاصه :
  آیا خوردن یک غذای خاص یا پیروی از یک رژیم غذایی خاص می تواند از زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر جلوگیری کند یا بروز آن را به تاخیر بیاندازد؟
  بسیاری از مطالعات نشان می دهند که آنچه می خوریم بر توانایی مغز در فکر کردن ، حا فظه و به خاطر سپردن تأثیر می گذارد. این یافته ها منجر به تحقیق در مورد الگوهای غذا خوردن شده اند تا پاسخ منا سبی به این سوال بدهند که آیا الگوهای غذایی تاثیری در بروز یا پیشگیری از این بیماری دارند؟
  تاریخ :
  1400/06/17
  غذای سالم و پایدار، غذایی برای سلامت بشر و زمین
  خلاصه :
  در هر بار غذا خوردن، آنچه که به عنوان غذا در بشقاب ما قرار می‌گیرد، علاوه بر این که بر سلامت بدن، ذهن و روان ما تأثیر می‌گذارد، بر محیط زیست‌مان نیز موثر است. شیوه تولید غذا، اتلاف و ضایعات مواد غذایی  تأثیرات عمده‌ای بر سلامت انسان و پایداری محیط زیست دارد.
  تاریخ :
  1400/06/11
  شیرمادر تامین سلامت کودک و مادر
  خلاصه :
   تغذیه انحصاری با شیر مادر در 6 ماه اول زندگی و ادامه آن در ماه های بعد می تواند اثرات مفیدی در حفظ و ارتقا سلامت مادر و کودک داشته باشد
  تاریخ :
  1400/05/15
  نگذاریم گلستان ایران خارستان شود
  خلاصه :
  مقاله ای که 8 سال پیش نوشتم و کمتر به آن توجه شد.امروز در کشور با عوارض این بی توجهی ها مواجهیم. آمار و ارقام مربوط به آن تاریخ است.
  تاریخ :
  1400/04/30
  تغذیه مناسب در هوای گرم
  خلاصه :
  تغذیه مناسب هنگامی که هوا گرم می شود می تواند عامل مهمی برای مقابله با گرما باشد.در صورت بی توجهی به تغذیه مناسب ممکن است در معرض بیماری های ناشی از تنش گرمایی قرار بگیریم.
  تاریخ :
  1400/04/15
  غذای ایمن امروز برای فردایی سالم
  خلاصه :
   مجمع عمومی سازمان ملل متحد با درک بار جهانی بیماری های منتقله از غذا ، که افراد در هر سنی ، به ویژه کودکان زیر 5 سال و افرادی که در کشورهای کم درآمد زندگی می کنند را تحت تأثیر قرار می دهد ، در سال 2018 اعلام کرد که هر 7 ژوئن روز جهانی ایمنی مواد غذایی است. 
  تاریخ :
  1400/03/18
  بشقاب غذای سالم و سیاره زمین
  خلاصه :
   برای تولید مواد غذایی حیوانی لازم است زمین‌های بیشتری مورد استفاده قرار گیرد و تغییرات بیشتری در منابع طبیعی زمین ایجاد شود. برای تأمین چراگاه‌ها لازم است زمین‌های بیشتری تخریب شوند و جنگل‌های بیشتری تبدیل به علفزار برای چرا و تغذیه حیوانات شوند. در صورتی که برای تولید محصولات زراعی و کشاورزی، این تغییر کاربری زمین بسیار کمتر است.
  تاریخ :
  1400/03/10

  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 18 صفحه بعدی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com