ذائقه سازی در کودکی

از آنجا که تعادل غذایی و گنجاندن انواع خوراکی‌های سالم در تغذیه کودک نقش مهمی در رشد و تکامل وی دارد، این نکته باید از سنین پایین آغاز شود. 
ذائقه افراد از دوران کودکی به تدریج شکل می‌گیرد و تمایل به خوراکی‌های مختلف به‌وجود می‌آید. از آنجا که تعادل غذایی و گنجاندن انواع خوراکی‌های سالم در تغذیه کودک نقش مهمی در رشد و تکامل وی دارد، این نکته باید از سنین پایین آغاز شود. در واقع اگر کودک با طعم و مزه غذاها آشنا نشود، ممکن است صرفا به دلیل تقلید از دیگران به نوعی از خوراکی‌ها علاقه نشان دهد یا از بعضی دیگر امتناع کند. البته آشنایی با مزه غذاها هرگز نباید با اجبار و بدرفتاری باشد و بهتر است خانواده‌ها چند نکته ساده اما کاربردی را در این زمینه رعایت نمایند.

کودک را به خرید ببرید

یکی از بهترین ترفندها برای تمایل کودک به خوردن غذاهای جدید، همراهی با او هنگام خرید است. زمانی که کودک مواد اولیه مانند سبزیجات، ماهی، خمیر و... را می‌بیند، کنجکاوی طبخ و مزه‌چشی در وجود او تقویت می‌شود. پس از خرید نیز به او اجازه دهید تا در تمیزکردن موادغذایی به شما کمک کند.

با هم آشپزی کنید

بچه‌‌ها دوست دارند که در انجام کارهای مختلف دست به تجربه‌های جدید بزنند. یکی از بهترین فرصت‌ها برای ترغیب کودک به چشیدن غذاهای جدید، مشارکت او هنگام آشپزی است. به‌عنوان مثال، در حدود سن دو تا سه سالگی می‌توان از کودک خواست تا برگ‌های کاهو و کلم را جدا کند یا در سن حدود چهار سالگی می‌توان هم‌زدن تخم‌‌مرغ را به او سپرد. هنگمی که خوراکی‌های مختلف را آماده و مخلوط می‌کنید، او را کنار خود بنشانید تا با ترکیبات جدید آشنا شود.

قصه‌گویی را فراموش نکنید

بازی و قصه جزء بهترین روش‌های آموزش برای کودکان محسوب می‌شود. بسیاری از مفاهیم زندگی روزمره از جمله آشنایی با ‌خواص خوراکی‌ها و نحوه تهیه و آماده‌سازی را می‌توان از این طریق به کودک آموزش داد.

اجازه دهید از حواس پنجگانه استفاده کند

کودک را هنگام غذاخوردن محدود نکنید و به‌خاطر اینکه مقداری غذا از بشقاب بیرون می‌ریزد، خشونت به‌خرج ندهید. سعی کنید شرایط غذاخوردن کودک طوری باشد که بتواند به‌راحتی با دست بافت خوراکی‌های مختلف را حس کند، از صدای خوراکی‌‌های ترد لذت ببرد، آنها را بو کند و به‌عبارتی از غذاخوردن لذت ببرد.

بعضی خوراکی‌ها را در منزل پرورش دهید

گرچه شرایط زندگی مدرن امروز و سبک شهرنشینی فرصت بسیاری از فعالیت‌‌های تولید موادغذایی مانند کاشت سبزیجات را گرفته است اما هنوز هم می‌توان این لذت را برای کودکان ایجاد کرد. به‌عنوان مثال همراه کودک چند گلدان کوچک آ‌ماده کنید و بذرهای جعفری، ریحان و... را در آن بکارید. حتی به‌راحتی می‌توان در منزل ماست یا پنیر آماده کرد. تهیه خمیر و طبخ نان نیز می‌تواند سرگرمی سالم و مفیدی برای کودک باشد.
نام نویسنده
تاریخ1401/09/23
کلمه های کلیدی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com