بهترین خوراکی‌ها برای مقابله با افسردگی فصلی

سروتونین یکی از ناقل‌های عصبی مسئول تنظیم خلق‌وخو است که مصرف بعضی از خوراکی‌ها در تولید آن نقش دارند.
سروتونین یکی از ناقل‌های عصبی مسئول تنظیم خلق‌وخو است که مصرف بعضی از خوراکی‌ها در تولید آن نقش دارند.
کوتاه‌شدن روزها و کمبود مدت حضور در معرض نور خورشید طی روزهای پاییز و زمستان می‌تواند تا حدی زمینه‌ساز علائم افسردگی خفیف مانند احساس بی‌حوصلگی، خستگی و تمایل به خواب زیاد می‌شود. در واقع، کمبود سروتونین عامل بروز چنین حالاتی است. سروتونین یکی از ناقل‌های عصبی مسئول تنظیم خلق‌وخو است که مصرف بعضی از خوراکی‌ها در تولید آن نقش دارند.

ماهی ساردین و سالمون

ماهی ساردین و سالمون جزء ماهی‌های چرب و سرشار از امگا3 هستند که نقش آنها در محافظت از سلامت قلب تایید شده‌است. البته خوردن این ماهی‌ها در بهبود خلق‌وخو نیز تاثیر دارد زیرا امگا3 و ویتامینD موجود در آنها بر ناقل‌های شیمیایی مغز به‌خصوص سروتونین و دوپامین که مسئول تنظیم خلق‌وخو هستند، تاثیر می‌گذارد.

دانه‌های کتان

انواع دانه‌های روغنی به‌خاطر مقدار امگا3 فراوان جزء بهترین خوراکی‌ها در رژیم غذایی سالم هستند اما در این زمینه مزیت دانه‌های کتان از آنجاست که مقدار فراوان ویتامینB9 و آنتی‌اکسیدان دارد. این ویتامین تاثیر مثبت بر ناقل‌های عصبی تنظیم‌کننده خلق‌وخو دارد. البته دانه‌های کتان برای جذب بهتر باید پودر شوند که در این حالت می‌توان به انواع سالاد، دسر و غذا اضافه کرد.

 

شکلات کاکائو

شکلات کاکائو یکی از بهترین تنقلات و منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و منیزیوم است که براساس مطالعات به بهبود خلق‌وخو کمک می‌کند. البته از آنجا که چرب و شیرین است نباید در خوردن آن افراط کرد.

سبزیجات برگ‌دار سبز

سبزیجات برگ‌دار سبز از جمله اسفناج سرشار از ویتامینB9، منیزیوم و آنتی‌اکسیدان‌هاست. توصیه می‌شود این سبزیجات در رژیم غذایی پاییز و زمستان گنجانده‌شود تا علائم افسردگی و بی‌حوصلگی کاهش یابد.

جودوسر

جودوسر حاوی پروتئین‌های گیاهی باکیفیت است و در تولید تریپتوفان؛ ماده‌ای که موجب ساخت سروتونین در مغز می‌شود، نقش دارد. جودوسر را می‌توان در تهیه سوپ و آش استفاده کرد و انواع صبحانه نیز به‌عنوان خوراکی مغذی کاربرد دارد.

تخم مرغ

تخم‌مرغ یکی از بهترین منابع پروتئین است و از نظر تولید تریپتوفان عملکرد شبیه جودوسر دارد. تخم مرغ غنی از ویتامینD ارجحیت دارند زیرا به تامین نیاز بدن به این ویتامین کمک می‌کنند که نقش مهمی در بهبود خلق‌وخو دارد.

مرکبات

مرکبات خوراکی‌های محبوب فصول سرد هستند که به‌خاطر ویتامینC شهرت دارند اما این میوه‌ها منبع غنی از ویتامینB9 نیز محسوب می‌شوند که در تولید سروتونین نقش دارند.

منبع: thierrysouccar.com
نام نویسندهمترجم: مریم سادات کاظمی
کلمه های کلیدیافسردگی فصلی
تاریخ ثبت1401/08/26
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com