برای توکه امروز به دنیامی آیی

تو امروز بدنیا میایی
من چگونه بگویم تولدت مبارک . چگونه بتو سلام کنم
باور کنی یا نه  من تا آنجا که میتوانستم تلاش کردم . ولی اینجا  روز بروز  بد تر شده است . چگونه مادرت را ببوسم و بگویم قدم نو رسیده مبارک  در آن گرمای جان فرسایی که گیاهان هم از بی آبی خشکیده اند.
چگونه به چشمان مادری نگاه کنم که تو را از مردی  مسن تر از پدرش باردار شده است .
اگر پرسیدی چرا ! چه بگویم که  قانون حامی تو نیست. گاهی از خود می پرسم  وقتی  جهل  را ترویج می کنند ، آیا به سرنوشت تو که آینده خواهی بود اندیشه می کنند ؟      
زمامداران بهتر از من می دانند ،آمار ها را می خوانند ولی بودن و  ماندن و به هر قیمت ماندن، مرامی شده است که از بالا تا پایین جاری است.
 به  دنیای پر از هیاهویی که جنگ افروزی و قدرت طلبی زندگی آدمیان را تلخ کرده است،چگونه بتو خوشامد بگویم؟
من و ما ، همه ی ما ! نتوانستیم تغییر مطلوبی برای زندگی تو و آینده تو ایجاد کنیم .
وقتی بزرگ شدی می دانم مرا  و ما را به کاهلی و زبونی متهم خواهی کرد .
می دانی صد سال پیش  بانویی شیلیایی شعری را سرود  فریاد زد که نام تو امروز است و تو امروز  برای بالیدن،رشد کردن،توانمند شدن چه نیازهای حیاتی  داری. این شاعر برای همین شعر  جایزه نوبل را برد نه برای خودش برای نگاهی که به آینده تو داشت،برای نگرانی اش در مورد تو .
ومن شعر او را همه جا در تمام پهنه کشورم خواندم،  نه   فریاد زدم . به همه  گفتم نیاز های ترا نمی شود به فردا موکول کرد.
ولی همین امروز بچه های کوچکی را دیدم که سطل های زباله را زیر و رو می کردند.
من چگونه به چشمان معصوم تو نگاه کنم .

ما حتی ذخیره ای از آب برای تو نگذاشتیم. ما در همه جا چاه عمیق زدیم که استخرمان را پر کنیم و بدیگران فخر بفروشیم. ما افتخار کردیم که توانستیم  زمین های کشاورزیمان را برای ساختن ویلا هایی که گران تر از محصول برایمان پول می سازند بفروشیم.
من و ما نتوانستیم و تو حق داری از ما رنجیده خاطر شوی  ولی عزیزم حد اقل بدان ،
دربین اینهمه من  "ما " هایی هستند که به فکر تو باشند با برنامه هایی اجرا شدنی برای تو و تمامی کودکان، بدان آنها به درهایی برمی خورند که بسته است. گاهی درها را برویشان می گشایند و به این برنامه ها و پروژه های ما آفرین ها می گویند و نامه درخواست ها را می ستانتد  و بما تبریک هم می گویند ولی بعد در ها را می بندند .  می بینند آنقدر سازمانشان بزرگ شده که دیگر برای تو و امثال تو پولی نمانده .آنها میز هایشان را و  مهم بودنشان را ، منشی ها و معاونان و مشاورانشان را  بیشتر از تو و بقیه ای که در راهند دوست دارند.  همه سازمانشان  برای بهزیستی تو و رفاه تو بوجود آمده ولی تو گوشه خیابان مانده ای و گاهی  به زن محرومی کرایه ات می دهند که بتواند احساس عابران را با تو گدایی کند. تو را می فروشند. آنها می دانندولی خودشان را به ندانستن می زنند.
من از خودم دفاع نمی کنم ولی می خواهم باور کنی که  کم تلاش نشد قدیمی ها بما گفته بودند که کسی را که خوابست می توانیدبیدار کنید ولی کسانی که خود را بخواب زده اند با تکان  دادن  و فریاد زدن  نمی توانید بیدارکنید. ما نمی دانستیم آنها بیدار نمی شوند ولی  زیر چشمی ما را می پایند
تا دستمان  را از همه جا کوتاه کنند.

من ربابه شیخ الاسلام هستم متخصص سلامت عمومی و اپیدمیولوژی . باز نشسته دولت نهم . هنوز از پا ننشسته ام و تلاش می کنم . ولی در جایی که فقط دولت همه کاره است.دولت فکر می کند ،قانون می نویسد و مجری و ناظر هم دولت است. دولتی که  ترا برای اینکه فکر می کنی و ایده می دهی و میخواهی تغییری صورت گیرد  نمی پذیرد. دولتی که طرح تو را به جلسات سالانه می کشاند و بعد با عوض شدن یک فرد آنرا فراموش می کند و تو باید مجدد بروی ،نامه بنویسی ،خواهش کنی  و این خط تا طول عمر تو ادامه دارد .
نویسندهدکتر ربابه شیخ الاسلاممرضیه دوشنبه 9 بهمن 1396 ساعات 18:15    1 موافقم  0 مخالفم
خانم دکتر شیخ الاسلام عزیزم
درد را بر شانه هایتان از نزدیک لمس کرده ایم و قدم های مسولانه و استوارتان را در مسیر سخت و پر فراز و نشیب برای بهبود شرایط و آینده کودکان این سرزمین شاهد بوده ایم.
شما که قلبتان برای رنج همه مردم و کودکان به درد می آید و می تپد.
شما که هیچ وقت از پا ننشسته اید.
شرم از نگاه معصوم کودکان باشد برای زمامدارانی که خود را به خواب زده اند.

نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com