هرکس کلمه ای به من بیاموزد مرا بنده ی خویش کرده است

به عنوان ناظر انجمن در یکی از کارگاه ها شرکت کرده بودم . شکل ظاهری کسانی که در کارگاه شرکت کرده بودند  با هم متفاوت بود اما عشق به دانستن در تمام این چهره ها موج می زد. بعضی از راه های دور آمده بودند و با تمام خستگی سفر طولانی با دقت داشتند درس را گوش می کردند. مدرس با حرارت مباحث را توضیح می داد .در بخشی از جلسه یکی از شرکت کنندگان چنان از دانستن مطلبی به شوق آمد که در حالی که اشک در جشم هایش بود گفت من مدتهاست گرفتار دانستن این مورد کوچکم که امروز به من یاد دادید و انقدر سپاسگزارم که دلم می خواهد شما را بغل کنم.
 منهم اشک در چشمهایم پر شد.
جدا ازتمام کم و کاستی هایی که سیستم های آموزشی ما دارند بخشی از مهمترین اجزای این سیستم به هر حال اساتیدی هستند که همه قائلیم به اینکه بسیار زحمت کشیده اند و به این رتبه رسیده اند. اما بخش کوچکی هم هستند که به اعتقاد من عقیم علمی اند. یعنی از انتقال دانسته هایشان به دیگرانی که به آن نیاز دارند دریغ می کنند. برای همین در اطراف انها هیچ کسانی را پیدا نمی کنی که فرزند دانش آنها باشند تا بتوانند مسیر آنها را ادامه بدهند و دانسته های آنها تنها برای خودشان می ماند و دیگران از آن بی بهره می مانند.
همیشه فکر می کنم اینها کسانی اند که به قول مرحوم شریعتی به اندازه یک انگشتانه آب می گیرند و احساس دریا شدن می کنند. در وجود چنین کسانی چشمه ای از دانش جاری نیست شاید برای همین نگرانند که اگر آن یک انگشتانه دانش را در اختیار کس دیگری بگذارند همه چیزشان از دست رفته و چیزی ندارند تا جایگزین آن کنند. اگر کسی مولد دانش باشد می داند اگر آموخته هایش را اشاعه دهد آنها را دوباره و چند باره تکثیر کرده است و در واقع وجود انسانی خودش است که دراین تکثر ، باز تولید می شود. اینها مانند چشمه های جوشانی هستند که هیچوقت از یاد فراگیرانشان نمی روند و به مدد همین هاست که بشریت توانسته است به چنین مرزهایی در دانش دست پیداکند.
نویسندهزیبا کاوه ئی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com