چرا به آسانی و بدون تفکر هرخبر ومطلبی را می پذیریم؛ هرزنامه ها ی سلامت

حجم زياد اطلاعات و پیام هایی که در زمینه غذا و تغذیه در شبکه های مجازی درگردش است فرصت خوبي فراهم آورده تا همه ما به صورت روزانه لااقل يکي از آنهارا دريافت کنيم.
اطلاعاتی که مي توانند حامل اخبار واطلاعات درست باشد ويا اينکه حاوي اطلاعاتي باشد که به شدت ما را گمراه کنند ويا اينکه درکمترين ميزان ضرر، ما را نسبت به اطلاعاتي که با حفظ اخلاق حرفه اي و بر پايه دانش روز و براي استفاده عموم تهيه مي شوند بي اعتماد کند.
اگر چه آشفته بازار رواج باورهاي غلط و اظهارنظرهاي غير تخصصي به خصوص در مورد غذا و نحوه تغذيه هميشه وجودداشته ؛ اما اين روزها هرکسي به سادگي مي تو.اند دانش ناکافي خود را در سطح جامعه بپراکند بي آنکه مسئوليتي در قبال آثارمخرب وگاه کشنده ي آنها بر منتشر کننده مترتب باشد.
کم نيستند افراد سودجويي که درسايه پراکندن اين اطلاعات نادرست به سودجويي خود مي انديشند و خود به طريق اولي به اين اقدامات دامن مي زنند و از اين طريق ثروتهاي آنچناني کسب مي کنند.
تبليغات شکل تازه ي موذيانه اي پيدا کرده است.
شما با يکي دوجمله ي کاملاعلمي واثبات شده به راه نادرستي هدايت مي شويد که لزوما نتيجه گيري درستي در پي ندارند.
در اين شيوه جديد شما نام هيچ محصولي را به طور مستقيم نمي شنويد تا بدانيد که ممکن است جملات علمي، مقدمه ي معرفي اين محصول باشند، اما به صورت غير مستقيم به جستجوي محصولي هدايت مي شويد که مورد نظر بوده است.
براي مثال زماني که من درمنابع اينترنتي به دنبال مقالاتي در زمينه چاي سبزمي گشتم به مقاله اي در باره آن برخوردم که درسايتها ومنابع زيادي به آن استناد شده بود و زماني که اصل مقاله را يافتم متوجه شدم که اصل مقاله متعلق به يکي از کمپاني ها توليد چاي سبز است. البته اين به آن معني نيست که مراکز توليدي حق توليد دانش را ندارند .بلکه منظور اين است که در اين مقاله بسياري ازحقايق درست و نادرست به شکلي باهم تلفيق شده بود که قدرت تشخيص خواننده غير متخصص را از بين مي برد.
مانند همين مورد انتشار ايميل معروف تاثيرات مخرب شيرين کننده هاي مصنوعي(آسپارتام) در دنيا بود که به نظر مي رسد کارتل هاي فروش شکر آن را اشاعه داده بودند.
ديروز ايميل بسيار جالبي از طرف سرکار خانم دکتر ربابه شيخ الاسلام به دست من رسيد که مرا وادارکرد اين چند کلمه را بنويسم و حتي از ايشان درخواست کرده ام در سايت اين مطالب را به بحث بگذارند وبه چالش بکشند.
خانم دکتر شيخ الاسلام مدير دفتر بهبودتغذيه جامعه در وزارت بهداشت بوده اند و متخصص اپيدميولوژي تغذيه و عضو هيئت علمي وزارت بهداشت هستند.
 .عين آن پرسش و پاسخ را در پي مي آورم
اصل ايميلي که دست به دست مي شود:
آب ميخوريم چاق ميشويم !
ناتو به دليل آلودگي آب بعضي از نقاط افغانستان درخواست حجم خيلي زيادي آب معدني از ايران داد که بعد از ورود اولين محموله پس از آزمايش تمام بطري هاي آب معدني به دليل وجود مواد سرطان زا به ايران عودت داده شد.
جالبه که خيلي ها اين خبر را خواندند ولي هيچوقت به اين قضيه فکر نکردند چرا بطري هاي آب معدني که الان نزديک يک دهه در ايران و بين قشر زيادي از مردم هر روزاستفاده ميشود اينطور سرطان زا شناخته ميشود در اروپا آب هاي معدني فقط يک هفته اعتبار دارند ، ولي در ايران خيلي هفته حالا با دقت مطالب زير را بخوانيد تا متوجه شويد قضيه از چه قراره طبق نظر تمام حکما و علما آب سالم، آبي است که وقتي شما آن را در يک ظرف ميريزي و در يک محيط راکد (مثل اتاق) قرار ميدهيد، اين آب بايد ظرف 48 ساعت بو بگيره و شروع کنه به گنديدن
خوب حالا شما تشريف ببريد يک بطري آب معدني بگيريد و توي يک کاسه بريزيد و 6 ماه صبر کنيد
اصلا" 10 سال صبر کنيد.مي بينيد که کوچکترين بوئي نميگيره آب شير بعضي از شهرهاي ايران هم همين خاصيت عدم گنديدن و بو گرفتن را داره دليلش اينه که شرکت هاي بسته بندي آب هاي معدني براي ماندگاري بيشتر آب هاي توي بطري ، داخل آن به ازاء هر يک ليتر به اندازه نيم ميلي گرم فلورايد ميريزن که اين ماده شديدا" نگهدارنده و بدون بو هستش و براي يک بدن 100 کيلوئي خطرناک و سرطان زا است
همين فلورايد... وقتي با آب وارد بافت بدن شما ميشود، درون بافت قرار گرفته و آب خارج مي گردد
و بدن بصورت اتومات دور آن لايه لزج محافظ ايجاد ميکند که به مرور بافت هاي شما بزرگتر ميشود و به همين دليل صبح ها احساس ميکنيد بدن شما ورم کرده يا چاق شده ايد
بعضي از خانمها ميگويند آب ميخوريم چاق ميشويم! دليل اين امر وجود همين ماده ميباشد... بهترين کار براي سلامت بدن اينه که آب شرب توسط لوله کشي شهري خود را... در يک ظرف مسي بجوشانيد و در يخچال بگذاريد تا خنک شود... بعد از 45 روز مي بينيد که چطور بدن شما جمع و جور شده ... و به اصطلاح وزن شما در بدن شما بطور دقيق تقسيم ميشود. خواهشا براي همه فوروارد کنيد تا همه مطلع باشند.
اين ايميل توسط يکي از متخصصين براي دکتر شيخ الاسلام فرستاده شده با اين سوال:
 
" اميدوارم يکي از دوستان کارشناس يا مسئول صحت و سقم اين قضيه رو معلوم کنه "
و متن پاسخ خانم دکتر به ايشان به اين شرح بوده:
جناب آقاي دکتر ....
با سلام متاسفانه ايميل هايي را که در مورد ايمن نبودن غذا دريافت مي کنم زياد است و فوروارد کردن آن زماني که مدير اداره نظارت را مي شناختم هم اثري نداشت ولي اين ايميل خيلي اگر و اما دارد
اول بايد ثابت کرد که انها که آب مي خورند و چاق ميشوند درست گفته اند يا خير
دوم ممکن است آب لوله کشي مي خورده اند چون اين افراد نوع آب مصرفي را نمي گويند و وقتي از اين افراد بخواهيد صادقانه آنچه را که در طي روز مي خورند بنويسند تازه خودشان و رژيم شناس متوجه ريزه خواري اين افراد مي شوند
سوم شما چقدر اين نظر را در مورد مدت ماندگاري آب سالم قبول داريد چون آب بيشتر از اينها مي ماند و حتي تا همه اش تبخير شود بو نمي گيرد شما مي توانيد امتحان کنيد و يک ظرف آب را درخانه بگذاريد و نتيجه را بعد ازدو يا سه روز ببينيد
ميزان فلورايدي که امريکا به آب ميزند 5 پي پي ام است که البته منهم با ان مخالفم چون عوارض فلورايد زياد است ( متاسفانه امريکايي ها نظر خودشان را قبول دارند و بيشتر تجاري فکر مي کنند ) ولي اگر صنايع آب به همين مقداري که شما گفته ايد فلورايد به آب اضافه کنند مي شود نيم ميلي در ميليون که ده برابر از امريکا کمتر است ولي باز هم من اطمينان ندارم که صنايع آب فلورايد به آب اضافه کنند.
چهارم مدتي است که افرادي که متاسفانه دکتر هم هستند مثل اين ..... ملعون شايعاتي را باب کرده اند ومي کنند و مردم هم راحت قبول مي کنند از جمله استفاده از ظروف مسي مي دانيد که در قديم مردم ظروف مسي را با پوششي از قلع سفيد يا قلع اندود مي کردند و مسگر ها در محلات مي گشتند تا اگر ظرفي که اندودش پاک شده مجددا آنرا سفيد کنند چون مس برنگ مسي يا قرمز که از زير قلع پيدا مي شد همه ديگر از آن استفاده نمي کردند چون مي دانستند خطر داردو منتظر مسگري مي شدند
شما خودتان روشي را که در سطر آخر نوشته ايد براي يک آدمي که مثلا شکمش بزرگ است و اضافه وزن دارد توصيه کنيد ببينيد اثري که ادعا شده دارد يعني شکمش جمع مي شود و مثلا چربي به تمام بدنش توزيع مي شود
ضمنا من از يک توليد کننده مطمئن سوال کردم و چون نامه به درازا مي کشد از حرفهاي او فاکتور مي گيرم بنظر من وزارت بهداشت بايد جلو اين شايعات را با قدرت بگيرد.
با احترام
کمي دقيق تر باشيم. سلامت نعمت خدا داده است مراقب آن باشيم.سلامت خود را با به کارگيري اطلاعاتي که درستي آ ن براي ما اثبات نشده و يا به منبع آن اعتماد کامل نداريم و يا اصلا آن را نمي شناسيم به خطر نياندازيم. گاهي به کارگيري همين اطلاعات ما را براي تمام عمر با مشکل مواجه مي کند.
ومهمتر اينکه ؛از نظر اخلاقي احساس مسئوليت کنيم و با ممانعت از انتقال چنين اطلاعاتي از به خطر افتادن جان ديگران جلوگيري کنيم و مواظب باشيم که به سادگي آلت دست سود جويان نشويم.
پی نوشت: برخی از این شایعات را می توانید در اینجا ملاحظه بفرمایید
نویسندهزیبا کاوه یی
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com