اخبار کم‌خوابی زمینه‌ساز تغذیه ناسالم کودکان می‌شود دوشنبه 26 دی 1401 ساعت 23:13
نتایج مطالعه اخیر نشان می‌دهد کم‌خوابی می‌تواند تمایل به مصرف خوراکی بیشتر و موادغذایی ناسالم مانند فست‌فودها را در کودکان افزایش دهد.
ما یک‌سوم عمر خود را در خواب سپری می‌کنیم. خواب برای حفظ سلامتی ضروری است، در بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد، به تقویت حافظه کمک می‌کند و در تنظیم هورمون ‌های بدن مؤثر است. اختلال خواب شبانه علاوه بر اینکه اثرات فوری مانند خستگی و عدم‌تمرکز روز بعد دارد، می‌تواند زمینه‌ساز عوارض دیگری بر سلامتی نیز باشد. براساس مطالعه‌ای که به‌تازگی توسط محققان دانشگاه اوتاگو در نیوزلند انجام شد، کم‌خوابی بر تغذیه کودکان تاثیر می‌گذارد و می‌تواند زمینه ساز تغذیه نامتعادل شود.
کم‌خوابی و تمایل به غذاهای ناسالم
محققان در این مطالعه، اطلاعات 105 کودک هشت تا دوزارده سال را بررسی کردند. 61% این کودکان وزن متعادل داشتند اما بقیه دچار اضافه‌وزن یا چاقی بودند.
محققان از کودکان خواستند تا طی سه هفته عادات خواب را تغییر دهند: طی دو هفته اول آنها یک ساعت زودتر باید می‌خوابیدند اما در هفته سوم یک ساعت دیرتر از حد معمول خوابیدند. مچ‌بندهایی به دست کودکان نیز متصل شد تا به‌طور مداوم مدت زمان خواب، نشستن و ورزش اندازه‌گیری شود. کودکان همچنین در این مدت به پرسشنامه‌هایی در مورد تغذیه، مقدار دریافت غذا و مصرف خوراکی‌های سالم و ناسالم پاسخ دادند.
محققان ارتباط بین کمبود خواب و اشتهای کودکان را صرفنظر از مدت زمان بی‌تحرکی و فعالیت ورزشی ارزیابی کردند. نتایج حاکی از آن بود کودکانی که کم‌خوابی داشتند، 96 کیلوکالری بیشتر دریافت کردند که اساسا از خوراکی‌های ناسالم مانند فست فودهاست. مدت زمان بیدارماندن اضافی نیز معمولا به نشستن یا فعالیت‌های با تحرک کم سپری شد.
نیاز کودکان به خواب
نیاز ما به خواب در طول زندگی تغییر می‌کند به‌طوری که از 16 ساعت در شبانه‌روز طی شش ماه نخست زندگی به هفت تا هشت ساعت خواب شانه در بزرگسالی می‌رسد. کودکان 3 ساله به دوزاده ساعت خواب شبانه نیاز دارند که در 6 سالگی به ده ساعت و در 12 سالگی به نه ساعت می‌رسد.
مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع:  Study Finds  تعداد بازدید : 56 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  خواب، فست فود، کودکان، چاقی
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com