اخبار رژیم مدیترانه‌ای خطر مسمومیت بارداری را کاهش می‌دهد چهار شنبه 7 دی 1401 ساعت 13:43
نتایج پژوهش اخیر نشان می‌دهد خانم‌های باردار که سبک تغذیه مدیترانه‌ای را دنبال می‌کنند کمتر در معرض خطر مسمومیت بارداری و عوارض آن طی این دوران هستند.
پره‌اکلامپسی یا مسمومیت بارداری یکی از مشکلات دوران بارداری است که پس از هفته بیستم اتفاق می‌افتد و با افزایش فشار خون همراه است. هنوز علت مشخص و قطعی نمی‌توان برای بروز این مشکل دانست اما بسیار جدی است و در صورت عدم تشخیص و درمان می‌تواند منجر به سقط جنین شود.
برای کاهش خطر بروز پره‌اکلامپسی، محققان سبک تغذیه مدیترانه‌ای را به‌عنوان راهکار مؤثر تشخیص دادند. سبک تغذیه مدیترانه‌ای به‌دلیل تاثیر مثبت بر سلامتی شهرت دارد و اساسا شامل روغن زیتون، میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و ماهی است. خوراکی‌هایی که در این سبک تغذیه توصیه می‌شوند بسیار مغذی اما متعادل هستند و می‌تواند خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها، بیماری های قلبی‌عروقی، پیری زودرس و چاقی را کاهش دهد.
رعایت رژیم غذایی بسیار سالم مانند سبک تغذیه مدیترانه‌ای بسیار مهم است که از جمله تاثیرات آن می‌توان به کاهش 28% خطر مسمومیت بارداری اشاره کرد. برای دستیابی به این نتایج، اطلاعات 7798 خانم باردار طی نخستین بارداری را طی سال‌های 2010 تا 2013 را جمع‌آوری کردند. از بین آنها، 10% خانم‌ها 35 ساله و بالاتر بودند، 11% سیاه پوست غیراسپانیایی بودند، 17% اسپانیایی و 4% آسیایی بودند. آنها پرسشنامه‌هایی در مورد عادات غذایی از جمله نوشیدنی ها طی سه ماهه اول بارداری تکمیل کردند.
محققان دریافتند افرادی که بیشتر به سبک غذایی مدیترانه ای اهمیت داده‌اند با کاهش خطر 21% عوارض بارداری، 28% مسمومیت بارداری و 37% دیابت بارداری مواجه بودند. در واقع، مصرف بالای سبزیجات، حبوبات و ماهی‌ها با خطر کمتر عوارض دوران بارداری همراه است.
نکته مهم در مورد ارتباط میان رژیم مدیترانه‌ای و کاهش خطر عوارض بارداری از آنجاست که این تاثیر در مورد جمعیتی با تنوع جغرافیایی، نژادی و قومی مشاهده شد.از طرفی محققان دریافتند که این کاهش خطر در مورد خانم‌های باردار بالاتر از 35 سال بارزتر است.
مترجم: مریم سادات کاظمی
 

منبع: JAMA  تعداد بازدید : 87 نوشته شده توسط: مریم سادات کاظمی

کلمات کلیدی:  مسمومیت بارداری، رژیم مدیترانه‌ای، بارداری، چاقی
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com