رژیم غذایی سلامت مکمل‌ چربی‌سوز چیست؟ شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:26
تجمع چربی‌ در بافت‌های مختلف بدن یکی از دلایل اصلی اضافه وزن و چاقی است. برای رفع این مشکل نیاز به رعایت رژیم غذایی و ورزش کافی است تا چربی‌ها به‌تدریج از بین بروند و وزن به تناسب برسد. اما بعضی افراد تمایل به کاهش سریع وزن دارند و به راهکارهایی مانند مصرف مکمل‌های چربی‌سوز تمایل پیدا می‌کنند. اما این ترکیبات واقعا در کاهش چربی مؤثر هستند و عارضه‌ای برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند؟
اصطلاح" چربی‌سوز" به هر نوع ماده‌ای گفته می‌شود که توانایی تسریع لیپولیز یعنی از بین‌بردن بافت چربی را دارد تا کاهش وزن زودتر اتفاق بیفتد. معمولا مکمل‌های چربی‌‌سوز به‌شکل کپسول یا نوشیدنی مصرف می‌شوند و یکی از مزایای آنها، کاهش اشتها است.
محصولات چربی‌‌سوز با توجه به عملکردی که دارند به دو نوع گیرنده‌های چربی و تولیدکننده گرما تقسیم می‌شوند. همچنین در تهیه این محصولات ممکن است از ترکیبات مختلف مانند چای سبز، گریپ‌فوروت، کافئین و... استفاده شود.

عملکرد مکمل چربی‌سوز چگونه است؟

گیرنده های چربی عملکرد خود را در سطح روده انجام می‌دهند و مانع از ثابت‌شدن چربی‌ها در این قسمت و جذب آنها می شوند. در نتیجه چربی‌ها طی روند گوارش از بدن دفع می‌شوند. معمولا در تهیه آنها محصولاتی نیز به‌کار می‌رود که در معده متورم می شود تا تاثیر ضدگرسنگی داشته‌باشد. تاثیر در افزایش تولید گرما نیز منجر به سوخت‌وساز انرژی بیشتر حتی در زمان استراحت می‌شود و به این ترتیب، تجزیه چربی ها تسریع می‌شود.

مکمل چربی‌سوز می‌تواند به کاهش وزن سریع کمک کند؟

گرچه تبلیغات در مورد تاثیر سریع مکمل‌های چربی‌سوز اغواگرانه است اما هنوز هیچ منبع علمی این تاثیر را تایید نکرده‌است. البته نمی‌توان تاثیر ترکیباتی مانند تئین یا کافئین موجود در این محصولات را انکار کرد اما پرسش اینجاست که چه مقدار دوز مصرف می‌تواند واقعا چنین نتایج دلخواهی را ایجاد کند. در واقع نمی‌توان صرفا به استفاده از این محصولات برای کاهش وزن سریع اکتفا کرد.

مصرف مکمل چربی‌سوز عوارضی دارد؟

مصرف مکمل‌های چربی‌سوز در حد زیاد می‌تواند زمینه‌ساز عوارضی باشد که شناخته‌ شده‌ترین آنها به‌دلیل تاثیر کافئین، اختلالات خواب، اضطراب و تسریع ریتم قلب است. این حالت شبیه افرادی خواهدبود که مقدار زیادی قهوه می‌نوشند. علاوه بر این، مکمل‌های چربی‌سوز ممکن است مانع از جذب بعضی ترکیبات مفید مانند امگا3 و ویتامین‌های محلول در چربی شوند.
مصرف این مکمل‌ها حتما باید با مشورت متخصص تغذیه باشد و رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی کافی نیز انجام شود.
مترجم: مریم سادات کاظمی
 

منبع: TopSante.fr  تعداد بازدید : 185 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  چربی‌سوز، کاهش وزن، کافئین، لاغری، مکمل
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست شنبه 26 آذر 1401 ساعت 13:25
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com